Temsa'dan Mısır'a otobüs fabrikası

Temsa, otobüs ve midibüs üretimi için Mısırlı Lasheen Group ile ortak şirket kurmak üzere anlaşma yaptı. Mısır'da 15 milyon avroya kurulacak fabrikanın yolunu açacak anlaşmaya...

İSTANBUL- Temsa, otobüs ve midibüs üretimi için Mısırlı Lasheen Group ile ortak şirket kurmak üzere anlaşma yaptı. Mısır'da 15 milyon avroya kurulacak fabrikanın yolunu açacak anlaşmaya Temsa Genel Müdürü Mehmet Buldurgan ve Lasheen Group'u temsilen Hossam Lasheen imza attı. Sabancı Center'da yapılan imza törenine Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da katıldı.
Sabancı grubu şirketlerinden Temsa, bu anlaşma sayesinde Ortadoğu'nun önde gelen plastik üreticisi Lasheen Group'la 'Temsa Egypt' adlı ortak şirket kuracak. Mısır'da otobüs ve midibüs üretimi yapacak olan şirketin yüzde 65'ine Temsa, yüzde 35'ine ise Lasheen Group sahip olacak. 2008'de üretime geçmesi planlanan tesislerde üretilecek otobüs ve midibüsler, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye, Ürdün, Lübnan, Sudan, Libya, Tunus, Cezayir ve Suudi Arabistan gibi Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine satılacak.
Mısır'ın başkenti Kahire'ye 50 kilometre uzaklıktaki 10'uncu Ramadan Sanayi Bölgesi'nde kurulacak tesis, tam kapasiteyle faaliyete geçtiğinde yaklaşık 750 kişiye istihdam sağlayacak. 500 midibüs ve 500 otobüs üretim kapasitesine sahip fabrikanın temeli aralık ayında atılacak.