TEPAV: Dolaylı vergiler artacak

Ekonomi Politikaları Araştırma Enstitüsü TEPAV, yılın ilk sekiz ayındaki bütçe gerçekleştirmelerini değerlendirirken, faiz dışı harcamalarda özellikle sağlık harcamalarındaki artışa dikkat çekti...

ANKARA - Ekonomi Politikaları Araştırma Enstitüsü TEPAV, yılın ilk sekiz ayındaki bütçe gerçekleştirmelerini değerlendirirken, faiz dışı harcamalarda özellikle sağlık harcamalarındaki artışa dikkat çekti, bu artışın kontrol edilememesi halinde finansman için yine dolaylı vergilere yüklenileceği uyarısında bulundu.
TEPAV'ın 'Mali İzleme Raporu Eylül-2005 Ön Değerlendirme' raporunda, özellikle sağlık harcamalarında yüzde 15 bir artış öngörülmesine karşın, ilk sekiz ayda artışın yüzde 40'a ulaştığı, sosyal güvenlik kurumlarına yapılan transferde ise yüzde 13'lük artış hedefine karşın gerçekleşmenin yüzde 23'e yükseldiğine dikkat çekildi. Dolaylı vergilerdeki artış oranının ağustosta da devam ettiği ve geçen yılın aynı dönemine göre 1.16 puan artışla vergi gelirlerindeki payının yüzde 69.5'a çıktığı belirtilerek, "Açığın finansmanı için dolaylı vergi artırılabilir" uyarısı yapıldı.