TEPAV: Türkiye dünya ihracatında yaşanan düzelmeye eşlik edemiyor

TEPAV, '2009'un son çeyreğinden itibaren dünyada ihracat yüzde 27 arttığı halde Türkiye'de sadece yüzde 7'lik bir artış kaydedildi' yorumu yaptı

ANKARA - Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TPAV), Türkiye’nin dünya ihracatında yaşanan toparlanmaya eşlik edemediğine dikkat çekerek, ihracatın AB ülkelerinden diğer pazarlara doğru kaydığını açıkladı.
TEPAV Kamu Politikaları Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Direktörü Doç. Dr. Ümit Özlale ile Araştırmacı Ayşegül Dinççağ tarafından hazırlan ‘AB Pazarındaki İhracat Kayıpları’ başlıklı politika notu yayımlandı. Not da, 2008 küresel kriziyle beraber Türkiye’nin ihracat performansının çok olumsuz etkilendiği, kapsamlı bir ihracat stratejisinin eksikliği sonucunda ihracatçıların yaşadığı finansman sıkıntısı gibi birçok olumsuzluğun krizden toparlanma sürecinde Türkiye’yi dünyanın gerisinde bıraktığı ifade edildi.

‘AB’den eksen kayması var’
Ekim 2008-Eylül 2009 döneminde önceki yılın aynı dönemine göre dünyadaki toplam ihracatın yüzde 26, Türkiye’nin ihracatının ise yüzde 27 azaldığı kaydedilen çalışmada, “Ancak, kriz dönemindeki paralel daralma kadar dikkat çeken nokta, 2009 yılının son çeyreğinden itibaren dünya ihracatında yaşanan toparlanmaya Türkiye’nin eşlik edememesidir. Bu dönemde dünyada toplam ihracat yüzde 27 arttığı halde Türkiye’de sadece yüzde 7’lik bir artış kaydedilmiştir” denildi. Politika notunda, ihracatın bölgesel dağılımında 2008-2009 arasında AB’nin payının yüzde 48’den yüzde 46’ya düşerken, Ortadoğu, Asya ve Kuzey Afrika ’ya yapılan ihracat payının artmış olmasına dikkat çekildi. Notta, “Bu dağılımdaki değişmenin nedenlerinden biri dünya ticareti içinde AB pazarının payının düşmesi ve AB pazarındaki daralmaya politika tepkisi olarak hükümet’in ihracat pazarlarının çeşitlendirilmesi yönündeki faaliyetleridir” denildi.
Bir diğer etkenin ise çok uluslu şirketlerin ya da bu şirketlerle iş yapan yerli firmaların uzmanlaşma stratejilerindeki değişim sonucunda üretimlerini AB pazarından diğer pazarlara kaydırmaları olduğu belirtilen notta bu açıdan, küreselleşme sürecinde yeniden tanımlanan şirket stratejileri sonucunda AB’den diğer pazarlara doğru bir eksen kaymasının yaşandığından da söz edilebilineceği vurgulandı.

Olağan şüpheli: Döviz kuru
TEPAV’ın çalışmasında kurun dış ticaret dengelerini olumsuz etkileyecek ölçüde değerli olduğu savı da ele alındı. Türk lirasının, 2008’in son çeyreğinden 2009’un ilk çeyreğine kadar diğer para birimleri karşısında reel bazda değer kaybettiği, sonraki dönemde kurda değerlenme olsa da TL’nin henüz kriz öncesindeki değerine ulaşamadığına dikkat çekildi. (aa)


  ETİKETLER:

  Avrupa Birliği

  ,

  Afrika

  ,

  Cunda