'Terör yüzünden petrol arayamıyoruz'

'Terör yüzünden petrol arayamıyoruz'
'Terör yüzünden petrol arayamıyoruz'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hakkâri civarında önemli miktarda petrol bulgusuna rastladıklarını ama terör yüzünden arama faaliyetlerine başlayamadıklarını ifade etti.

Akçakoca açıklarındaki doğalgaz platformunda incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hakkâri civarlarında önemli miktarda petrol bulgusuna ulaştıklarını kaydetti.

Terör nedeniyle Hakkari'de petrol aramaya başlanamadığını ifade eden Bakan Yıldız, “Hem özel sektör hem de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) petrolü terör nedeniyle aramaya başlayamadı” dedi.

Terörün yerli enerji kaynaklarına ulaşmayı engellemeye çalıştığını aktaran Yıldız, “Er ya da geç bu kaynaklara ulaşacağız. Petrol ve doğalgaz sondaj arama faaliyetlerine ayırdığımız kaynak 13 kata çıktı. Edirne’den Kars’a uzanacak 1700 kilometrelik sondaj yapıyoruz” diye konuştu.

Bakan Yıldız, özel sektörün güvenlik güçlerinin desteğiyle önümüzdeki yıl arama çalışmasına başlayacağını inandığını ifade etti.

Yerli petrol kaynakları için çalışmalara tüm hızla devam edeceklerini ifade eden Yıldız, Diyarbakır ’da Sarıbuğday 1 sahasında dünyanın önde gelen bir şirketiyle kaya gazı sondajına başlanacağını sözlerine ekledi. ( Bugün )

bigPara.com