Teröre çifte kıskaç yolda

Türkiye, uluslararası Mali Eylem Görev Grubu'nun (FATF) çağrısı üzerine teröre finansman sağlanmasını ayrı bir suç olarak tanımlama kararı aldı.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Türkiye, uluslararası Mali Eylem Görev Grubu'nun (FATF) çağrısı üzerine teröre finansman sağlanmasını ayrı bir suç olarak tanımlama kararı aldı. Böylece, terör örgütlerine mali destek sağlayanlar daha önce sadece 'yardım-yataklık'tan 1-5 yıl hapis cezası alırken, şimdi ilave olarak 1-5 yıl arası hapis ve 300 YTL'den 150 bin YTL'ye kadar değişen adli para cezasına çarptırılacak. TBMM Plan Bütçe Komisyonunda oluşturulan alt komisyona havale edilen 'Mali Suçları Araştırma Kurumu'nun (MASAK) teşkilat ve görevleri ile suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi hakında kanun tasarısı' ile 'terörün finansmanı suçu' Türkiye'de ilk kez ceza mevzuatına girecek.
3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu'na monte edilecek hükümle, terör eylemlerinin gerçekleştirilmesinde kullanılacağını bilerek doğrudan veya dolaylı finansman sağlayanlar, fiilleri başka bir suç oluştursa bile ayrıca bir yıldan beş yıla kadar hapis ve 150 günden 1500 güne kadar adli para cezasına çarptırılacak. Öngörülen adli para cezası, 300 YTL ile 150 bin YTL arasında para cezasına karşılık geliyor.
MASAK Başkanı Genç Osman Yaraşlı, teröre parasal destek sağlayanlara bugüne kadar sadece 'yardım ve yataklık'tan ceza verildiğini, getirilen bu düzenlemeyle ilave olarak ceza verileceği için yaptırımın ağırlaştırılmış olacağını söyledi. Terörle Mücadele Kanunu'na göre, terör örgütlerine yardım ve yataklık yapanlar 1 ile 5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılıyor.
Türkiye, Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşme'yi 2002'de onayladı ancak FATF'ın 1998'deki ikinci tur değerlendirmesinde yer alan eksiklerini henüz tamamlayamadı. Türkiye'ye, karapara işlemlerine ilişkin şüpheli işlem bildirim sayılarının azlığı, mahkûmiyet ve müsadere konusunda sonuç alınamaması, kurumlararası koordinasyon eksikliği gibi eleştirilerde bulunan FATF, bu yıl üçüncü tur değerlendirmelerine başlayacak. FATF'ın yine olumsuz değerlendirme yapması durumunda, Türk mali kurumlarının yurtdışındaki işlemlerinin bundan böyle çok sıkı şekilde incelenecek.
MASAK'a bilgi vermeyene 1-3 yıl hapis cezası
Tasarıda, MASAK'ın istediği bilgi ve belgeyi vermeyenlere ilişkin de 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası öngörülüyor.
Öte yandan, MASAK'ın karaparanın izini sürmesini kolaylaştırmak ve analiz yeteneğini güçlendirmek için de yeni tedbirler alınıyor. Bu çerçevede, büyük kısmı katılım öncesi Avrupa Birliği fonlarından finanse edilen 9 milyon 250 bin avro tutarlı güçlendirme projesi son aşamasına geldi. Projeyle, Tapu Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık İstihbarat Daire Başkanlığı, Nüfus İdaresi Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı adli sicil istatistiklerini kapsayacak veri tabanı oluşturulacak. MASAK bu kurumların veri tabanlarına CD ile veya online olarak ulaşabilecek. Sistem hem suçluları ortaya çıkarmada daha etkin olacak, hem de suçsuz kişilerin gereksiz yere zan altında kalmasını önleyecek. Yaraşlı, şöyle konuştu:
"Mevcut uygulamada bir kişiyle ilgili araştırma yaparken mesela 1200 dolayında tapu sicil müdürlüğünün haberi oluyor ve ilgili kişi de bir şekilde araştırmadan haberdar olabiliyor. Böylece önlemini alıp, delil karartma yoluna gidebiliyor. Diğer yandan mevcut sistemden suçsuz kişiler de mağdur oluyor. Zira biz bir kişiyle araştırma için 7-8 yere yazı gönderiyoruz, sonunda bir suç unsuruna rastlanmazsa o dosyayı kapatıyoruz. Ancak bilgi istediğimiz kurumlar nezdinde o kişiler hep, 'hakkında karapara soruşturması var' diye anılıyor. Şimdi tüm araştırma kurum içinde yapılabilecek."