Tesco 2007'de sekiz market açacak

İngiliz Tesco, Kipa ucuzluk zincirini Ege'den sonra tüm Türkiye'ye yayıyor. Kuruluş bu doğrultuda Trakya Bölgesi'ndeki ikinci hipermarketini dün Çorlu'da açtı.

İSTANBUL - İngiliz Tesco, Kipa ucuzluk zincirini Ege'den sonra tüm Türkiye'ye yayıyor. Kuruluş bu doğrultuda Trakya Bölgesi'ndeki ikinci hipermarketini dün Çorlu'da açtı. Türkiye'de 13 marketle faaliyet gösteren kuruluş, bu yıl 1 milyar YTL ciro hedefliyor. Önümüzdeki yıl yatırımlarını sürdüreceklerini söyleyen Tesco Kipa İcra Kurulu Başkanı Steve Hammett, "2007'de 150 milyon sterlin yatırım yaparak en az sekiz mağaza açmayı planlıyoruz" dedi.
Türkiye pazarına Kipa'yı satın alarak girdiklerini hatırlatan Hammett, "Türkiye'de bulunduğumuz üç yılda düşündüğümüzden daha fazlasını başardık" diye konuştu. Gelecek yıl da Kırklareli ve Edirne'de mağaza açmayı planladıklarını belirten Hammett, büyüme hızlarının yavaşlamayacağını dile getirdi.
Hammett, özellikle 100 ürünü sürekli kontrol ettiklerini, kendilerinden ucuz satan bir marketin müşteri tarafından belirlenmesi halinde aradaki farkın iki katını müşterilerine ödediklerini anlattı.
Hammett, Tesco Kipa'nın İstanbul'da ne zaman mağaza açacağına ilişkin soru üzerine de, İstanbul'a giderek yaklaştıklarını söyledi. "Bir gün uyandığınızda evinizin karşısında bir Kipa bulabilirsiniz" diyen Hammett, sırf İstanbul'da bir mağazaları olsun diye mağaza açmayacaklarını vurguladı.
İstanbul'da doğru yeri arıyor
İstanbul'da doğru yeri bulduklarında mağaza açacaklarını belirten Hammett, o zaman geldiğinde rakiplerinin daha çok çalışması gerekeceğini ifade etti. Hammett, şirket satın almayı düşünüp düşünmediği yönündeki bir soruyu da şöyle yanıtladı: "Eğer bizim için doğru ise yapılır."