TESK: Tavan fiyat kalktı, kaçak patladı

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tavan fiyat uygulamasının kalmasıyla kaçak akaryakıtta patlama olduğunu, kaçakçıyı teşvik eden yüksek fiyatlar devam ettiği sürece kaçağın önüne geçilemeyeceğini savundu. Palandöken, akaryakıtta tavan fiyat uygulamasının da kalkmasıyla fiyatların hızla arttığına, Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarının dünyada petrol fiyatlarının düşmesine rağmen halen yüksek seyrettiğine dikkat çekti. Akaryakıt fiyatlarının yüksekliğinden dolayı son 9 ayda toplam akaryakıt tüketiminde yüzde 7,4, benzinde yüzde 2,5 oranında azalma olduğunu hatırlatan Palandöken, şöyle devam etti:
“Eylül ayı sanayi üretim verilerine göre üretim yüzde 8.6 azalması, enerji ve akaryakıt talebinin daha da düşeceğini göstermektedir. Buna mukabil vergi gelirlerinde artış olmuştur. Temmuz ayında yapılan vergi düzenlemesi ile benzin fiyatındaki vergi oranı yüzde 66’ya çıkınca, Türkiye, dünyanın benzinden en çok vergi alan ülkesi oldu. Üretim ve taşımacılık maliyetlerinin düşürülmesi için mutlaka vergi oranları inmelidir.”

Biodizel üretimi durdu, çok yazık oldu
Palandöken, Türkiye’de başlangıcında hem çevre için hem de maliyetinin düşük olması tercih edilen ve üretimine başlanan biodizel üretiminin de durduğunu belirtti ve “ÖTV dışında tutularak, biodizel üretimi başlayan ülkemizde, Haziran 2008 yılında tekrar ÖTV kapsamına alındı. Dünya petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte fiyatı pahalı hele geldiği için üretimi durdurulan biodizel zorunlu hale getirilip, desteklenmeliydi. 200 milyon dolarlık milli servet heba oldu. Hem çevremiz hem alternatif tarım çeşitliliği hem de ucuz yakıt kullanılması açısından faydası olurdu” dedi. (Radikal)