Teşkilat yasası Meclis çalışanını maaşsız bıraktı

Teşkilat yasası Meclis çalışanını maaşsız bıraktı
Teşkilat yasası Meclis çalışanını maaşsız bıraktı
Yıllar sonra Meclis'ten askerin çıkmasını sağlayan 6253 sayılı TBMM Başkanlığı İdari Teşkilat Kanunu, Meclis personelini üzdü
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - Yıllar sonra Meclis’ten askerin çıkmasını sağlayan 6253 sayılı TBMM Başkanlığı İdari Teşkilat Kanunu, Meclis personelini üzdü. Yasa, başka kurumlardan görevlendirmeyle gelen danışman ve sekreterler için, ‘süre sınırlamalarına tabi olmaksızın ihtiyaç duyulan hizmet süresince kurumlardan ayrılmadan izinli sayılmak kaydıyla’ çalışma olanağı da getirirken, sözleşmeli olarak çalışma talebinde bulunmayanların görevlerinin devam edeceğini ancak kendilerine herhangi bir ad altında ödeme yapılmayacağını da hükme bağladı. Yasanın 18 Aralık 2011 tarihinde Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girmesine rağmen, yasama faaliyetlerinde milletvekillerine yardımcı olmak üzere her bir milletvekili için bir danışman, bir ikinci danışman ve ilave bir personelin maaşlarını düzenleyen maddenin yürürlük tarihi ise 15 Ocak 2012 olarak belirlendi.

TBMM İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı, aylıksız izne ayrılarak sözleşmeli statüde çalışmak isteyen personellerin ve işlemlerini yürürlük tarihinden sadece beş gün önce, 10 Ocak 2012 tarih ve 40962 sayılı yazı ile milletvekillerine duyurdu. Milletvekillerinden talep alındıktan sonra söz konusu personellerin ‘aylıksız izne ayrılma talebin asıl kurumlarına 15 gün gecikmeli olarak ancak 30 Ocak 2012 tarihinde yapılan yazışmayla gönderildi. Personelin bağlı bulunduğu asıl kurumlar ise şubat ayı maaşlarını ödememek için ilişiklerinin 14 Şubat’ta kesileceğini açıkladı. Yazışma krizine, daha önce maaşlarını peşin alan personelin kısa süre önce yapılan bir başka düzenlemeyle çalışarak almaya başlaması da eklenince sayısı bini bulan danışman ve sekreter için iki ay maaş alamama tehlikesi ortaya çıktı. 

Maaş yok, kredi verelim
TBMM Danışmanlar Derneği Başkanı Necip Yüce, “Arkadaşların çoğunun taksiti, kredi borcu var. Yasanın Geçici 11. maddesine, ‘yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren geçici görevli sayılır’ şeklinde bir ek yapılırsa çözülebilir” dedi. Meclis’in personele, sözleşmeli bankalardan “avans verelim, kredi kullandıralım” gibi geçici çözüm önerileri yaptığı öğrenildi.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  Ankara

  ,

  haber

  ,

  Daire

  ,

  Kredi

  ,

  Tarih

  ,

  ,

  Resmi

  ,

  hizmet

  ,

  Aralık