'Teşvik artışı bütçeyi tehdit eder'

IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, teşvik kapsamındaki il sayısının 36 ilden 49'a çıkarılmasını öngören teşvik yasa tasarısının şu anda kendilerini endişelendiren konu olduğunu söyledi.

ANKARA - IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, teşvik kapsamındaki il sayısının 36 ilden 49'a çıkarılmasını öngören teşvik yasa tasarısının şu anda kendilerini endişelendiren konu olduğunu söyledi. Bredenkamp önceki gün Financial Times'ta yer alan görüşlerini dün de CNBC-e televizyonunda yineledi.
Hugh Bredenkamp, CNBC-e'de, Meclis'e sevk edilen yasa tasarısı ile ilgili, "Özellikle büyüklüğünü düşünecek olursanız bütçede bir kaynağı olmadığı için şu anda bizi endişelendiren konu" dedi. Bredenkamp, teşvik kapsamındaki illerin genişletilmesinin bütçeye maliyetinin çok yüksek olacağını, bunun bütçe dengesini tehdit edeceğini öngördü. Bredenkamp, teşviklerle ilgili görüşmelerin sürdüğünü kaydederken, bunlar için bazı tedbirler alınması gerektiğinin altını çizdi.
Yeni stand-by'ın IMF İcra Direktörleri Kurulu'na sunulmadan önce bu konuda yapılması gereken bazı yasal düzenlemelerin olduğunu hatırlatan Bredenkamp, şöyle devam etti: "Piyasalar bu konunun çok kısa sürede çözülmesini bekliyor. Hükümet de, biz de bunun çok kısa sürede, öncelikli olarak ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. Birlikte bunu olabilecek en kısa sürede halletmek için çalışıyoruz." Yeni stand-by anlaşmasının onaylanması için vergi idaresi ile ilgili yasanın Meclis'ten geçmesi gerektiğini, diğer iki yasa tasarısının hükümet tarafından TBMM'ye sunulmasının yeterli olacağını belirten Bredenkamp, takvimi IMF'nin belirlemediğini, hükümetin ve Meclis'in süreci olduğunu ifade etti
'Yavaşlama yok'
Bredenkamp, süreç tamamlandıktan, söz konusu yasaların da istenen düzeye gelmesinden sonra stand-by'ın onaylanacağını belirterek, "Takvim, zamanlama konusu tamamen hükümetin ve Meclis'in elinde" dedi. Reform konusunda yorgunluktan kaynaklanan yavaşlamanın olmadığını kaydeden Bredenkamp, AB sürecinde ele alınması gereken reformların olduğunu, gelecek dönemde daha da çok reformun ortaya çıkacağını ifade ederek, "Burada kararlılık söz konusu. Ancak uygulama çok çok önemli. Sanıyorum görmemiz gereken yeni adımlar uygulamada olacak'' dedi.
Enflasyonun kendilerini çok cesaretlendirdiğini vurgulayan Bredenkamp, ocak rakamı ile ilgili, "Bence enflasyon yolunda gidiyor" yorumunu yaptı.