Teşvik değil eşitlik önemli

Teşvik yasasını eleştiren IMF Avrupa birinci bölgeden sorumlu direktörü Deppler "Teşvikin belli bir gruba gitmesi değil, fırsat eşitliği yaratması önemli" dedi. Deppler çok fazla gelişmenin yaşandığını ama daha fazlasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

WASHINGTON - IMF üst yönetimi de teşvik tartışmasına katıldı. IMF Avrupa Birinci Bölge Direktörü Michael Deppler, Türkiye'de hâlâ teşvik yasası yönünde güçlü bir eğilim olduğunu belirterek "Fırsat eşitliği çok önemli. Bu alanda ilerlemeye ihtiyaç var. Teşvikin seçim yaparak belli bir gruba gitmesi değil, herkesin teşviklerden yararlanması ve bütün enerjilerin sistemin parçası olması gerek" dedi.
Deppler George Washington Üniversitesi'nde, Türkiye-ABD Akademisyenler Derneği'nin ilk yıllık toplantısı kapsamında düzenlenen ve IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam'ın yönettiği bir panelde konuştu. Deppler'in açıklamalarıyla bugüne kadar teşvikler konusundaki endişelerini Türkiye Direktörü Hugh Bredenkamp ve Dış ilişkiler Direktörü Tom Dawson'ın ağzından dile getiren IMF'nin üst düzey bir yetkilisi ilk kez tartışmaya katılmış oldu..
'Yeni stand-by süreci devam ediyor'
Türkiye ile IMF arasındaki yeni stand-by anlaşmasıyla ilgili sürecin devam ettiğini belirten Deppler, AB'nin de Türkiye'deki başarılı reform performansına yardım ettiğini ancak daha yapılması gereken reformlar olduğunu söyledi ve "Oyun sahasını adil bir şekilde dengelemek, herkese şans vermek, en iyi olanın kazanmasına izin vermek, Türkiye'nin geleceği için çok temel'' ifadesini kullandı.
Deppler, "Çok fazla gelişme var ancak daha fazlasına ihtiyaç var" dedi. Deppler, Türkiye'de ekonomik değişimin, ilk önce ekonomik krizle tetiklendiğini kaydetti. Türkiye'nin ilgilenmesi ve düzeltmesi gereken çeşitli kurumsal meseleler olduğunu ifade eden Deppler, en problemli alanlardan birinin yargı sistemi olduğunu savunarak "Ancak Avrupa Birliği'nin, bu ve başka konularda temel reformlar için rehber ışık olacağını düşünüyorum" diye konuştu.