Teşvik Doğu'dan yükselir

Teşvik Doğu'dan yükselir
Teşvik Doğu'dan yükselir
Teşvik paketi sonrası toplam 1749 talebin 1066'sı doğu'daki illere oldu. En büyük yatırım taahhüdü ise 3.5 milyar dolarla Gaziantep'e yapıldı.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

Haziran ayında yürürlüğe giren teşvik paketi uygulamasına 1749 talep geldi. Başvuruların 1066’sı Doğu ve Güneydoğu Anadolu ’daki organize sanayi bölgelerine (OSB) yapılırken, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde yer kalmadı. En büyük yatırım taahhüdünü ise Gaziantep aldı.
Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, teşvik uygulaması hakkında son gelişmeleri değerlendirdi. Yatırım talebine ilişkin rakamların sevindirici olduğuna dikkat çeken Ergün, şu açıklamaları yaptı: “Başvurulardan en fazla pay alan bölgemiz 766 teşvik başvuruyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi. Yine Doğu Anadolu Bölgesi’nde yapılan teşvik başvuru sayısı ise 300’ü geçmiş bulunmaktadır. Bütün bu rakamlar bize bölgede büyük bir yatırım hareketliliği olduğuna işaret etmektedir. Büyük yatırımların bölgeye gitmeye başladığını görüyoruz.”
Bütün illerde yatırım için çok ciddi sayılarda yer talepleriyle karşılaştıklarını belirten Ergün, “Arsa tahsislerini yapmış bulunuyoruz. Mesela Diyarbakır’a 150 başvuru geldi. Tahmini yatırım tutarı 424 milyon TL. OSB’de yer kalmadı ve bu bölgemizin yer seçimi çalışmaları devam ediyor” dedi.

30 milyar TL yatırım
Ergün’ün verdiği bilgilere göre OSB’lere şimdiye kadar yapılan başvuruların toplam tahmini yatırım tutarı 25-30 milyar lira arasında. Yani 15-17.5 milyar dolar aralığında. Taahhüt edilen istihdam ise 70 bin dolayında. Gaziantep 5’inci OSB’ye teşvik paketinden sonra 500 başvuru yapıldı. Tahmini yatırım tutarı ise 3.5 milyar dolar. Şırnak’a teşvik paketi sonrası 3 talep geldi, büyük firma olmamasına rağmen yatırım tahmini 1.6 milyar lira civarında. Şırnak-Cizre OSB’ye de teşvik paketi sonrası 5 başvuru geldi. 111 milyon liralık yatırım sözü verildi. Batman OSB’de teşvik paketi öncesi 41 başvuru vardı. Paket sonrasında 24 başvuru geldi. Mevcut OSB’lerdeki doluluk oranını arttırmak için bedelsiz ve indirimli arsa tahsisi dönemi başlattıklarını da ifade eden Ergün, “Kimse OSB’lerdeki arsalara, ileride değerlenecek gayrimenkul muamelesi yapmasın” dedi.

bigPara.com