Teşvik Erdemir'i boşaltacak

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca (ÖİB) yüzde 49.29 luk kamu payı satışa çıkarılan Ereğli Demir Çelik Fabrikaları'ndan (Erdemir) emekli olmak isteyenlere...

ZONGULDAK - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca (ÖİB) yüzde 49.29 luk kamu payı satışa çıkarılan Ereğli Demir Çelik Fabrikaları'ndan (Erdemir) emekli olmak isteyenlere, altı aylık ücretlerinin teşvik ikramiyesi olarak verileceğinin duyurulmasının ardından 700 işçi dilekçe verdi. İşçiler, Zonguldak Sigorta İl Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturdu.
Zonguldak Ereğli'de kurulu bulunan ve yüzde 46.12'lik bölümünün özelleştirilmesine ilişkin ihale süreci devam eden Erdemir'de, emekliliğe hak kazanmış çalışanların emekliliğe teşvik edileceğinin açıklanmasının ardından 700 işçi emekli olmak için dilekçe verdi.
Erdemir İnsan Kaynakları Müdürlüğü'nden, çalışanlara yönelik yayımlanan duyuruda, emekliliğe hak kazanmış ya da yeni yıla kadar hak kazanacak çalışanlardan emekli olmak isteyenlere, kıdem tazminatına ek olarak ihbar tazminatına karşılık gelen tutar ve altı aylık ücretlerinin teşvik ikramiyesi olarak verileceği belirtildi. Açıklamanın ardından emekli olmak isteyen işçiler, Zonguldak Sigorta İl Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Sabahın erken saatlerinde kuyruğa giren işçiler, emeklilik başvurusu yaptı.
Tedbir talebine ret
Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) 'muhalefet şerhi' koyduğu ana sözleşme değişikliği için ihtiyati tedbir talebi reddedildi. Erdemir'in 22 Temmuz'daki olağanüstü genel kurulunda şirketin ve ortaklılarının kapatılmasını önlemek ve yatırımın devamını sağlamak amacıyla 'imtiyazlı hisse' oluşturulmuştu.
Bu arada TMSF tarafından satışa çıkarılacak olan Uzanların çimento fabrikalarına talip olanlar da ortaya çıkmaya başladı. Sabancı Holding bünyesindeki Akçansa Çimento ve Çimsa Çimento tarafından İMKB'ye yaptığı yazılı açıklamada satılacak çimento fabrikalarına teklif verileceği belirtildi. İMKB'ye yapılan bildirime göre, Bartın Çimento, Standart Çimento, Lalapaşa Çimento, Ladik Çimento fabrikalarına Akçansa tarafından teklif verilecek. Çimsa ise Standart Çimento, Ladik Çimento, Şanlıurfa Çimento, Gaziantep Çimento ve Ergani Çi mento ihalelerine katılacak. (dha /aa)