Teşvik için istihdam şartı

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hükümetin teşvik uygulanan il sayısını 36'dan 49'a çıkaran ve IMF'nin eleştirdiği Teşvik Yasası tasarısında işletmeler için belirli bir istihdam yaratma şartının getirileceğini söyledi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hükümetin teşvik uygulanan il sayısını 36'dan 49'a çıkaran ve IMF'nin eleştirdiği Teşvik Yasası tasarısında işletmeler için belirli bir istihdam yaratma şartının getirileceğini söyledi. New York Borsası'nın açılış gongunu çalan Unakıtan NTV'nin sorularını yanıtladığı canlı yayında "Teşvik Yasası bizim için önemli. Bu yasayı çıkaracağız. Oradan gelen yükler sorun olmaz, bütçede kaynağı var" dedi. Gelecek yüklerin büyük bir sorun olmadığını vurgulayan Unakıtan, "Tasarıya bir ölçü konulacak. 'Şu kadar işçi istihdam sağlayanlar kapsamda olur' denilecek. Teşvik Yasası'nın adı üstünde, herkese uygulanırsa zaten o teşvik olmaktan çıkar. Tabii buna Meclis karar verecek" dedi.
Unakıtan, IMF ile stand-by konusunda bir sorun yaşanmayacağını, ön şartlardan olan yasalar konusunda gerekli işlemlerin tamamlanacağını vurguladı. Borsanın açılış gongunu çaldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Unakıtan şunları söyledi:
"Ekonomimizin New York Borsası'nda Türk şirketleri tarafından temsili şart. Ancak burada Turkcell dışında şirketimiz yok. Bunların sayısı artmalı."