Teşvik sistemi adil olamadı

Teşvik sistemi adil olamadı
Teşvik sistemi adil olamadı

Zentiva Türkiye 34 ülkeye, 25 milyon kutu, 58 milyon tablet ürün ve 75 milyon TL lik ihracat yaptı

Zentiva Türkiye Genel Müdürü Şahin Arslan eski yatırımları ödüllendirmeyen yeni teşvik sisteminin adil olmadığını dile getirdi
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

Zentiva Türkiye Genel Müdürü Şahin Arslan yeni teşvik paketinin oldukça iyi olmasına rağmen paketten önce yatırım yapmış firmaları gözetmemesini eleştirdi. Arslan “Paketten önce yatırım yapmış yerli yabancı firmalar var. Bunların ayrı değerlendirilerek ödüllendirilmesi gerekiyordu. Aksi takdirde adil olmayan bir tablo ortaya çıkmış oldu” dedi.

Sanofi Grubu’nun eşdeğer ilaç kuruluşu Zentiva’nın yılsonu değerlendirmesi ve hedefleri Prag’daki genel merkezinde yapıldı. Zentiva Başkanı Jerome Silvestre’nin de katıldığı toplantıda artık Sanofi’nin şu ana kadar yurtdışında ürettiği 30 milyon ambalaj ürünün Zentiva Lüleburgaz Üretim Tesisleri’ne transfer edileceği de açıklandı.

Zentiva Başkanı Silvestre, Zentiva’nın eşdeğer ilaçta Avrupa ’nın üçüncü büyük şirketi olduğunu belirterek Türkiye’nin ticari ve üretim operasyonları için çok önemli olduğunu dile getirdi. Hükümetlerin ilaçta yaptıkları politikalara uyum göstermek zorunda olduklarını söyleyen Silvestre birçok orijinal ilaçta patentlerin sona erecek olmasının Türkiye’ye de kazandıracağını kaydetti. Silvestre Türkiye’de eşdeğer ilaç ruhsatı almanın 2 ile 4 yıl sürebildiğini vurgulayarak “ AB ’de 1 yılda, Rusya’da 3 yılda alınabiliyor. Hükümetlerin görevi, ilaçların kaliteli ama düşük fiyata ne kadar çabuk olursa o kadar piyasaya sunmak olmalı” dedi.

Zentiva Türkiye Genel Müdürü Arslan ise Sanofi Grubu’nun Türkiye pazarında bulunan ürünlerinin yüzde 70’sinden fazlasının Lüleburgaz Tesisleri’nde üretildiğine dikkat çekerek, ithalden yerel üretime geçiş çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Arslan, “2013 yılında ise Amerika, İspanya, Fransa, Portekiz, İngiltere , İtalya, Kore ve İsveç’te üretilen 19 ürünün Türkiye’ye transferinin tamamlanması planlanıyor” dedi. Arslan, 2012-2016 yılları arasında, daha önce üretilmemiş 39 yeni molekülün de Lüleburgaz’da üretileceğini söyledi.

bigPara.com