'Teşvikte geriye dönüş olmaz'

Devlet Bakanı Ali Babacan hükümetin teşviklerin 49 ile yayılması kararından geri dönüş olmadığını söyledi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıda teşvik konusuna da değinen Babacan...

BURSA/ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan hükümetin teşviklerin 49 ile yayılması kararından geri dönüş olmadığını söyledi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıda teşvik konusuna da değinen Babacan yatırım teşviki uygulanacak il sayısının 36'dan 49'a çıkarılmasına ilişkin "Teşvik kararı kesin bir karardır ve geriye dönüşü yoktur" diye konuştu.
TL'nin dolar karşısında değer kazanmasının son dönemde Türk sanayicisi kadar Avrupalı sanayicinin de sorunu olduğuna işaret eden Bakan Babacan, "Bizim doların tüm para birimlerine karşı değer kaybetmesi konusunda yapacak fazlaca bir şeyimiz yok açıkçası. Güç yetecek olsa, Avrupalılar, Japonlar yapar" dedi.
Öte yandan, Maliye, Hazine ve Devlet Planlama Teşkilatı bürokratları, bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi beklenen teşvik yasa tasarısında yapılacak olası değişiklikleri, ele aldı. Bürokratlar, planlanan değişiklikler çerçevesinde, yeni teşvikler için belirli istihdam kriterleri getirilebileceğini belirtti.