'Teşvikten giyimciler dışında 12 sektör yararlanacak bu acı oldu'

'Teşvikten giyimciler dışında 12 sektör yararlanacak bu acı oldu'
'Teşvikten giyimciler dışında 12 sektör yararlanacak bu acı oldu'

Ahmet Nakkaş, yeni programda mevcut durumu korumaya yönelik bir düzenleme olmadığını söyledi.

TGSD Başkanı Ahmet Nakkaş, 'Kazananlar bizim dışımızdaki 12 sektör oldu. Teşvik paketinin acı tarafı bu oldu. Biz teşvik programında hazır giyim ve tekstile ayrı yer verilmesin bekliyorduk' dedi

GAZİANTEP - Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ahmet Nakkaş, TGSD’nin ‘Anadolu’da İş, Aş ve Barış Projesi’ ile yıllardır kademeli ve sektörel-bölgesel teşvikin önemini vurguladığını belirterek, “Projeyi ilk ortaya koyan bizdik, projeden yararlananlar bizim dışımızdaki 12 sektör oldu. Teşvik paketinin acı tarafı bu oldu” dedi.
Türkiye’de üretimde, istihdamda, ihracatta ve yatırımda büyük pay alan hazır giyim ve tekstil sektörünü Anadolu’ya taşıyarak, bölgeler arası ekonomik dengesizlikleri ortadan kaldırmayı ve İstanbul’u moda merkezi yapmayı hedeflediklerini vurgulayan Nakkaş, şöyle dedi: “Anadolu’da İş, Aş ve Barış Projesi’ni ilk ortaya koyan bizdik, proje çerçevesinde kademeli ve sektörel-bölgesel teşvik gerektiğini söylemiştik. Yeni teşvik programı, tekstil ve hazır giyim dışında yeni belirlenen 12 sektöre yaradı. Hakikaten yazık, bu projeyi ortaya çıkartan biziz, bu projeden yararlananlar bizim dışımızdaki 12 sektör oldu. Teşvik paketinin acı tarafı bu oldu. Türkiye’de üretime, istihdama ve ihracata doğrudan katma değer sağlayan, dış ticaret hacmine en yüksek artı değeri sağlayan sektör konumundayız.
İç ve dış ekonomik büyüklüğümüz 60 milyar dolar. Sektörümüzün sosyal önemi, ekonomik öneminden daha fazla. Bölgeler arası kalkınmışlık farkını giderecek tek anahtar sektör tarımdan sonra biziz. Avrupa’nın ikinci, dünyanın dördüncü en büyük tedarikçisiyiz. Bu konumundan dolayı bizim sektöre, yeni teşvik programında özel bir yer verilmeliydi. Bunu beklerdik.”
Teşvik paketinin, yeni yatırımları özendirmek açısından iyi bir adım olduğunu ifade eden Ahmet Nakkaş, tekstil ve hazır giyim sektörüne taşınma desteği sağlanmasının olumlu olduğunu, ancak sektörün krizden sonraki mevcut durumunu korumasına yönelik bir tedbir olmadığını söyledi.

‘Yeni yatırım yapılamaz’
İmalat sanayinin yüzde 85’inin büyük illerde olduğuna işaret eden Nakkaş, “Önce, ülke genelindeki mevcut tekstil ve hazır giyim işletmelerinin varlığını sürdürecek tedbirler alınmalıydı, kıdem tazminatı yükleri çözüme kavuşturulmalıydı. Ondan sonraki süreçte, bu dönüşümü yapan firmalara teşvik programı uygulanmalıydı” dedi. Nakkaş, yeni yatırımlara ilişkin de şu görüşleri dile getirdi: “Llimitler 10 milyon TL’den başlıyor. Özellikle tekstil ve onu ayakta tutan hazır giyim sektörünün bu yatırımı yapması mümkün değil.” 

Yalova Kayseri’den daha mı gelişmiş?


Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Özel, yeni teşvik ve istihdam paketine ilişkin, “Bu teşvik planına göre Yalova’nın Kayseri’den ileride olduğunu kim söyleyebilir? Yalova’nın Kayseri’den, Antalya’dan ileride gösterilmesi hayretler verici” dedi. Özel, Yalova’nın, İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi ekonomik yönden gelişmiş illerle birinci bölgede yer almasının haksızlık olduğunu savundu. Manisa, Kayseri, Antalya, Gaziantep gibi illerin ikinci, üçüncü ve dördüncü bölgelerde yer aldığına işaret eden Özel, şunları kaydetti: “Birinci bölge desteğin en az olduğu bölge. Bırakın yeni yatırımcı çekmeyi, mevcut yatırımları dahi elde tutmak zor.
Yalova’ya yatırım yapacak cazip figürler gözükmüyor. Bu teşvik planına göre Yalova’nın Kayseri’den ileride olduğunu kim söyleyebilir? Yalova’nın Kayseri’den, Antalya’dan ileride gösterilmesi hayretler verici. Desteklenen sektörlerin de kentle ilgili yok” dedi. (aa)