TGDF: Fırsatçılara meydan vermeyin

Ramazanda gıdada fiyat artışı beklemediklerini belirten TGDF Başkanı Kopuz, tüketiciyi 'fırsatçılara meydan vermemeleri' konusunda uyardı

İSTANBUL - Perakende sektörünün dört gözle beklediği ramazana sayılı günler kala gıdada hareketlilik arttı. Bu yıl tüketiciye rahat, ucuz ve sağlıklı bir ramazan yaşatmayı planladıklarını belirten Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, fiyat artışı beklemediklerini ifade etti. Kopuz, ramazan fırsatçılarına da seslenerek, “Bu yıl işiniz daha zor olacak. Bu halkın ekmeği üzerinden fırsatçılık yapamayacaksınız” mesajı verdi. Kopuz, bu yılın ilk çeyreğinde gıda sektörünün yüzde 16.9 büyümeyle 48 milyar liralık bir hacme ulaştığını söyledi.
Gıda sektörünün ramazan beklentilerini değerlendirdiği toplantının ardından soruları yanıtlayan Kopuz, genel klasman içinde geçen yılla bu yıl arasında en fazla sıkıntıyı et fiyatlarının oluşturacağını belirterek, şunları söyledi:
“Bu yıl küçükbaş hayvan eti fiyatında yüzde 18, kırmızı ette yüzde 45, dana etinde yüzde 75 yükselme oldu. İthal etin dönem dönem gelmesiyle piyasada yüzde 15-20’lere varan düşüşler yaşandı, fakat bu et piyasasının tansiyonunu tutamadığı için tekrar fırlamalar oldu. Bu konuda devletin sağlıklı bir hayvancılık politikasına ihtiyacı var. Aspirin tedavisine ihtiyacımız yok. Yaklaşık bir seneden beri bu fiyatlar yukarı doğru yükseliyor.”

‘İthal et kalıcı bir çözüm değil’
Şemsi Kopuz, et fiyatlarıyla ilgili bir soruya karşılık da “Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın ‘ulusal hayvancılık konseyi’ kurması gerek. Biz ithal etin çok kalıcı bir çözüm olmadığına inanıyoruz. Bu işte oynayan, manipülasyon yapan aracılara da devletin dikkat etmesi, orayı kontrol altına alması lazım” dedi. Dünyada en pahalı etin şu anda Türkiye’de bulunduğuna dikkati çeken Kopuz, kırmızı etin yıl sonuna kadar konuşulmaya devam edeceğini belirtti. (Radikal)   


    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    Ramazan