TGRT'ye ABD'liler talip

İhlas Yayın Holding'in ana hissedarı olduğu TGRT hisselerinin satışı için ABD merkezli bir medya grubu ile görüşmelere başlama kararı aldığı açıklandı.

İSTANBUL - İhlas Yayın Holding'in ana hissedarı olduğu TGRT hisselerinin satışı için ABD merkezli bir medya grubu ile görüşmelere başlama kararı aldığı açıklandı.
İhlas Holding'den İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) gönderilen açıklamada, şirketin bağlı ortaklarından İhlas Yayın Holding'in ana hissedarı olduğu Huzur Radyo TV A.Ş.'deki (TGRT) hisselerinin satışı için ABD merkezli bir medya grubu ile görüşmelere başlama kararı aldığı ifade edildi. Açıklamaya göre, görüşmeler için İhlas Yayın Holding Yönetim Kurulu üyeleri M. Murat Akgiray ve Mustafa R. Selçuk yetkili kılındı. İhlas Yayın Holding'in danışmanlığını Raymond James Yatırım yürütecek. Görüşmelerle ilgili gelişme oldukça gerekli açıklamaların yapılacağı da belirtildi.
Ertegün-Lauder ortak mı?
TGRT'ye talip olan konsorsiyumun Atlantic Records'un patronu Ahmet Ertegün ile 1994'ten sonra medya sektörüne de giren kozmetik devlerinden Estee Lauder'in oğlu Ronald Lauder'den oluştuğu öne sürülüyor. Geçen yıl ağustos ta aynı konsorsiyumun TGRT'ye talip olduğu yolunda söylentiler için Ertegün, 'daha alınacak çok yol' bulunduğunu söylemişti. Konsoriyumun, 200 milyon doları gözden çıkardığı konuşuluyordu.
Edinilen bilgiye göre Ronald Lauder, 1994'te Bermuda adalarında kurduğu CME (Orta Avrupa Medya Grubu) şirketi ile medya dünyasına girmişti. Ronald Lauder, diplomat olarak eski ABD başkanlarından Ronald Reagan tarafından 1986'da NATO'da görevlendirildi ve Avusturya'ya gönderildi. Lauder, burada Macar Yahudileri ile ilgilendi ve ABD'ye dönüşünde 'Ronald S. Lauder Vakfı'nı kurdu. Lauder, Amerikan Musevi Dernekleri Başkanlığı'nı da yapıyor. Ürünleri Araplar tarafından boykot edilen Lauder'in, TGRT'ye talip olması ilgi çekiyor.