TGSD: Tek isteğimiz sektörümüze vurulan kur prangasının çözülmesi

TGSD: Tek isteğimiz sektörümüze vurulan kur prangasının çözülmesi
TGSD: Tek isteğimiz sektörümüze vurulan kur prangasının çözülmesi

TGSD Başkanı Negrin: Türkiye nin üretimi ve ihracatı destekleyen kalıcı sanayi politikalarına ihtiyacı var.

Merkez Bankası'nın günü geçiştirmek adına yaptığı küçük kur operasyonlarının bir işe yaramadığını savunan TGSD Başkanı Cem Negrin, 'Kur böyle gider, önlem alınmazsa, çok kısa zamanda sektörün son duasını ederiz' dedi

İSTANBUL - Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, “Biz ne Merkez Bankası ’nın günü geçiştirmek adına yaptığı küçük kur operasyonlarını ne de ekonomi yönetiminin rekabet gücümüze hiçbir şey katmayan söylemlerini istiyoruz. Biz sektörün ayaklarındaki kur prangasının çözülmesini istiyoruz” dedi.
Negrin, günlük döviz alım miktarını 10 milyon dolar artıran Merkez Bankası’nın kur üzerinde istenen etkiyi yaratamayacağını savundu. İthalatı caydırıcı, ihracatı destekleyici kur politikalarının zaman kaybedilmeden uygulanması gerektiğini ifade eden Negrin, aşırı değerli Türk Lirası’na karşı kısa vadede en etkili yöntemin sıcak paraya vergi getirilmesi olduğunu, ekonomik büyümenin motoru olan ihracatta rekabet güçlerini kaybetmemek için ‘Tobin Vergisi’nin gecikmeden uygulanması gerektiğini vurguladı.

‘Maça 1-0 yenik başlıyoruz’
İhracat mücadelesini sürdüren Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün buna rağmen kan kaybettiğini, firma kapanmaları ve istihdam kayıpları yaşandığını belirten Negrin, bilgi birikimine sahip kişilerin sektörden kopmaması için gerekli önlemlerin alınmasını talep etti. Negrin, Uzakdoğu’da yaşanan çeşitli maliyet artışları ve sosyal sorunlar nedeniyle Türkiye’ye kayan siparişlerin yarattığı pozitif ortamın çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti:
“İşçilik ve diğer girdi maliyetleri sürekli artıyor. Sanayici köşeye sıkışmış durumda. Bugün kapısını açan her firma sahibi güne zararla başlıyor. 1-0 yenik başladığı maçı, kazanmak bir yana berabere bitirmek için her türlü gayreti gösteriyor. Katma değeri yüksek üretime geçen, verimlilik oranları dünya standartlarına çıkan, küçük partilerle hızlı teslimat yapan şirketlerimiz de artık kâr edemiyor; işçi çıkarıyor, sonunda kapısına kilit vuruyor. Bundan sonrası siyasi ve ekonomik iradenin insafına kalmış durumda. Biz ne MB’nin gücünü geçiştirmek adına yaptığı küçük kur operasyonlarını ne de ekonomi yönetiminin rekabet gücümüze hiçbir şey katmayan söylemlerini istiyoruz. Türkiye’nin üretimi ve ihracatı destekleyen kalıcı sanayi politikalarına ihtiyacı var. Türkiye’nin en çok istihdam yaratan, döviz getiren, dünya çapında gururu olan bir sektörün ayaklarındaki kur prangasının çözülmesini istiyoruz. Kur böyle gider, sanayicinin uluslararası rekabette önünü açacak önlemler hayata geçirilmezse, çok kısa zamanda bu sektörün son duasını ederiz.” (Radikal)