The Economist: Babacan mucizesi

Devlet Bakanı Babacan'ı öven Britanya'nın saygın ekonomi dergisi, "Türkiye artık gerçekleştirdiği ekonomik mucizelerle anılıyor" diye yazdı.

Britanya'nın saygın ekonomi dergisi The Economist, bir zamanlar umutsuzca konuşulan ülke olan Türkiye'nin artık gerçekleştirdiği ekonomik mucizelerle anılmaya başlandığını yazdı.
Derginin son sayısında yer alan Ankara kaynaklı ve 'Türkiye'nin Büyüyen Ekonomisi: Babacan Mucizesi' başlıklı makalede, Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeler, Devlet Bakanı Ali Babacan değerlendirmesiyle birlikte verildi.
Babacan'ın 1994 yılında daha 27 yaşındayken Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin danışmanı olarak Dünya Bankası'yla masaya oturup pazarlık yaptığını ve ihalelerde milyonlarca dolarlık indirim sağladığını hatırlatan Economist, "Babacan'ın kamu kaynaklarını etkin kullanma birikimi, Türkiye'yi 2001 Krizi'nin etkilerinden çıkarmakta yardımcı oldu" değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye ekonomisinin 2004 yılını 'sağlıklı' verilerle geçirdiğini kaydeden Economist dergisi, gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 8 arttığını, son 30 yılda ilk kez tek haneli enflasyon rakamıyla tanışıldığını ve piyasalarda güvenin yeniden sağlandığını yazdı.
"Bir zamanlar Türkiye'den umutsuzca bahseden batılı bankacılar artık Türkiye mucizesini konuşuyor'' denilen makalede, Avrupa Birliği (AB) liderlerinin Türkiye'yle üyelik müzakerelerini önümüzdeki Ekim ayında başlatma kararıyla Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 3 yıllık yeni bir stand-by uzlaşması sağlanmasının ekonomideki iyimserliği daha da artırdığı ifade edildi.
Türkiye ekonomisiyle ilgili diğer olumlu gelişmeler arasında, Irak'taki savaşa rağmen 2004'ün ilk dokuz ayında turizm gelirlerinin 12.6 milyar dolar ile rekor kırması ve iflas sınırına yaklaşan bankacılık sisteminin kamu kaynaklarıyla yeniden yapılandırılması gösterilen Economist'in makalesinde, ekonomide kaydedilen gelişmeleri bazı yabancı temsilciler tarafından 'sessiz devrim' olarak adlandırıldığı vurgulandı.