The New York Times'ta sayfa tasarrufu

ABD'nin en çok satan gazetelerinden olan New York Times, sayfa sayısını azaltmayı ve Edison (New Jersey'de) matbaasını kapatmayı planlıyor.

İSTANBUL - ABD'nin en çok satan gazetelerinden olan New York Times, sayfa sayısını azaltmayı ve Edison (New Jersey'de) matbaasını kapatmayı planlıyor. New York Times'ın bu operasyonu sonucu 1050 kişinin işini kaybetmesi beklenirken, gazete 42 milyon dolarlık tasarruf sağlayacak. New York Times'ın internet sitesindeki açıklamaya göre tedbirler nisan 2008'de uygulamaya konulacak. Açıklamada, matbaanın kapanmasıyla 800 kişinin işini kaybedeceği, sayfa sayısındaki azalmayla 250 kişinin gazeteden ayrılmak zorunda kalacağı belirtildi. Sayfa sayısındaki azalma gazetenin toplam alanının yüzde 5'i kadar olacak.
Haberde, tasarrufa neden olarak baskı maliyetlerinin artması, gazete okuyucularının internete kayması dolayısıyla reklam gelirlerindeki düşüş gösteriliyor. New York Times'tan önce tasarruf için sayfa sayısı azaltan gazeteler arasında USA Today, The Los Angeles Times ve The Washington Post örnekleri verilirken, The Wall Street Journal'ın benzer bir planı olduğu belirtiliyor. New York Times'ın Edison matbaası 1992 yılında açılmıştı, bu matbaanın kapatılmasıyla gazete, 30 milyon dolarlık tasarruf planlarken, 12 milyon dolar da sayfa sayısını azaltmayla sağlayacak.