The Observer: Sabancı finansın 'first lady'si

Britanya'da yayımlanan pazar gazetelerinden The Observer'a konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Batı'daki önyargının aksine Türkiye'de kadının pek çok ülkenin tersine saygın bir yeri olduğunu söyledi.

LONDRA - Britanya'da yayımlanan pazar gazetelerinden The Observer'a konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Batı'daki önyargının aksine Türkiye'de kadının pek çok ülkenin tersine saygın bir yeri olduğunu söyledi.
Sabancı'dan 'Türk Finans Dünyasının 'first lady'si' diye söz eden gazete, Güler Sabancı'yı sadece zenginliği ve özgür ruhuyla değil, sanata yaptığı yardım ve yatırımlarla 'yaratmaya bile cesaret edilemeyecek bir roman kahramanına' benzetti.
Sabancı Holding'in cirosunun geçen yıl 10.6 milyar dolar olduğunu, 51 yaşındaki Güler Sabancı'nın söz konusu şirketin başındaki isim olarak Türkiye'nin en güçlü kadını konumunda bulunduğunu kaydeden gazete, Güler Sabancı'nın konumunu kolay bulmadığını, ancak Türkiye'de kadının bulunduğu saygın yerden övgüyle söz ettiğini kaydetti.
Sabancı'nın yönetimi 2004'te ölen amcasından devraldığına dikkat çekilen söyleşide, Sabancı Holding'in bankacılıktan gıdaya, ticaretten lastik sanayiine, traktörden tekstile ve çimentoya kadar pek çok sektörde yatırımları bulunduğu belirtildi.
İlk işi form doldurmak oldu
Amcası tarafından nasıl yetiştirildiğini anlatan Güler Sabancı, işe yardımcı personel olarak başladığını, ilk işinin alım bölümünde form doldurmak olduğunu sözlerine ekledi. Şirket içinde adım adım yükseldiğini belirten Güler Sabancı, "Zaman zaman bana kuşkuyla bakıldığı,
'başarabilecek mi?' sorularının sorulduğu oldu. Ama ben hep başardım" dedi.
Sabancı'nın yönetime gelmesinden sonra da benzeri kuşkuların yaşandığını kaydeden Observer, ancak onun yönetiminde şirketin kazancının arttığı, faaliyet alanının genişlediği ve eleman sayısının üçte bir oranında yükseldiğine dikkat çekti.
'Türkiye iyi bir pazar olur'
Türkiye'nin gelecek 10 yılıyla ilgili konuşurken, Avrupa ile ilişkileri düşenmeden bir vizyon ortaya koymanın imkânsız olduğuna dikkat çeken Sabancı, söz konusu süre içinde Türkiye'nin son derece çekici bir pazar haline geleceğini vurguladı.
Türkiye'nin gelecek 10 yılda 90 milyona yaklaşan nüfusuyla AB için genç ve dinamik nüfuslu önemli bir dinamizm kaynağı olacağını da belirten Sabancı, AB yolculuğunun kendisinin varılacak hedeften önemli olduğunu belirtti. Bu 10 yıl içinde Türkiye'nin de AB'nin üyesi olup olmamak konusundaki karar hakkını kullanacağını belirten Sabancı, "10 yıl içinde Avrupa'nın ne olacağı da belli değil" hatırlatmasında bulundu.