THY aynı hatta üç fiyat uygulayacak

Türk Hava Yolları (THY), uçakla yolcululuğu daha geniş bir tabana yaymak ve kapasitesini optimal kullanmak amacıyla, 1 Şubat tarihi itibarıyla iç hatlarda günlere göre farklı ücret sistemine geçecek.

ANKARA - Türk Hava Yolları (THY), uçakla yolcululuğu daha geniş bir tabana yaymak ve kapasitesini optimal kullanmak amacıyla, 1 Şubat tarihi itibarıyla iç hatlarda günlere göre farklı ücret sistemine geçecek.
THY'den yapılan açıklamada, kış tarifesi için daha önce başlatılan sefer saati bazında farklı ücret uygulamasının devam edeceği belirtilerek, halen uygulanan indirimlere ek olarak birçok seferde 20 YTL tutarında indirim yapıldığı ifade edildi.
Bazı iç hat uçuşlarında talep yoğunluğuna bağlı olarak saat bazında uygulanan farklı ücret türü ikiden üçe çıkarıldı ve yaygınlaştırıldı. Buna göre, talebin gevşek olduğu saatlerde 89 YTL olan ücret, talep artışına paralel olarak 109 YTL veya 129 YTL'ye çıkıyor. Böylece, yolculara aynı hatta üç değişik ücret tercihi sunulacak.
Özellikle yolculuk saatlerini değiştirme esnekliği olan yolcuların, gün
içinde 89 YTL veya 109 YTL seviyesinde indirimli ücretlerden yararlanabilecekleri belirtildi. Böylece, acil işi olmayan, saat esnekliği bulunan yolcuların, gün içinde bazı seferlerde daha ucuza uçabilecekleri bilgisi verildi. Şimdiye kadar birkaç hatta uygulanan bu sistem, 1 Şubat'tan itibaren daha yaygınlaştırılacak.
Ücret alanında yeniliğe de gidilecek. Aynı sefer sayılı uçuşlarda talep durumuna göre haftanın günlerine göre de farklı ücretler getirilecek. Talebin yoğun olduğu günlerde aynı sefer sayılı uçuşlarda yüksek olan ücretler, talebin düşük olduğu günlerde ucuzlayacak. Örneğin TK286 sabah 07.05 İstanbul-Bodrum seferi, hafta içi günleri 109 YTL ve hafta sonu günleri 89 YTL olacak.