THY Başkanı Topçu: İşi aksatırsan gereği yapılır

THY Başkanı Topçu: İşi aksatırsan gereği yapılır
THY Başkanı Topçu: İşi aksatırsan gereği yapılır
THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, 305 THY çalışanının işten atlımasıyla ilgili "Ortada bir zarar var. İşi aksatırsan, kanunsuz eylem yaparsan hukukta karşılığı neyse uygulanır" dedi.

İSTANBUL - THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, THY’nin İstanbul-Hurgada hattının açılışı sonrası, havacılık koluna getirilen grev yasağına yönelik eylemler sonrasında 305 THY çalışanın iş akdine son verilmesiyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Ben 10 yıldır THY’deyim. Hava-İş Sendikasıyla görüşmelerde işin içerisindeyim" diyen Topçu, şunları söyledi:

"Bu sendika, işçileri temsil edecek bir sendika değil. Bu sendika işçilerin daha rahat çalışmasını daha iyi ortamda çalışmasını isteyen bir sendika değil. Sendikanın işi gücü ideolojik olarak köşeye sıkıştırmak çalışanın üzerinden rant etmek. İki ay bize küfrediyor, benim sesim çıkmıyor. Ofisin altından geliyor ağır ithamlar yapıyor bu güne kadar hiçbir şey söylemedim. 6-7 trilyon alıyorsun, işçiye bir eğitim verdiğin yok, herhangi bir yardım yok, bu parayı nereye harcadığının şeffaf bir hesabı yok. Bize işe başlayan herkes otomatikman sendikalı oluyor. Ben sendikaya üye kazandırıyorum bana teşekkür etmen lazım. Türk hava Yolları’ndan başka üye yapmayı başaramamışsın, Türk Hava Yolları’ndan sendikalı olmaya engelleme yok" dedi.

DUYGULARIMIZLA ŞİRKET YÖNETEMEYİZ
305 kişinin iş akdine son verilmesinde, kanunsuz bir eyleme hukuktaki karşılığını uyguladıklarını belirten Topçu, şöyle devam etti:

"Ortada bir zarar var. 100 bin kişi o gün biletini ertelemek zorunda kaldı. Daha görüşmeler devam ediyor. Daha kanunun çıktığı yok. Kanunu eleştirebilirsin ama öğle tatilinde yada mesai dışında cumartesi Pazar üyeleri toplar, bu kanunu eleştirebilirsin ama işi aksatma hakkın yok. işi aksatırsan kanunsuz bir eylem yaparsan karşılığı neyse uygulanır. Biz duygularımızla şirketi yönetemeyiz. Tabii 305 kişinin işten ekmeğinden olması çok kötü bir şeydir. Ama öbür taraftan başkasının ekmeğini kısma hakkımız yok ki. Bu sayı 400’dan fazla kişiydi işten akdine son verilen. Biz bu sayısı 305 kişiye indirdik. Daha fazla da indiremezdik. Şimdi bir krizi yönetiyorsun, krizi yönetirken görev hasarları olur, hatalar olur. Nedir bu hatalar? Şu an bu hatalar mahkemeye gitti. Sendika ne diyor? ’THY yönetimi haksız bir müdahale yaptı’ Sendika suç duyurusunda bulundu ve ben gittim ifade verdim. Biz de onların ’kanunsuz eylem yaptığını’ iddia ediyoruz ve biz de suç duyurusunda bulunduk. Ferdi olarak bütün arkadaşlar da gitti, başvurularını yaptılar. Bizim yapacağımız en objektif şey, bu mahkeme kararını beklemek."

SENDİKA İNSANLARI KANDIRDI, İŞİNDEN ETTİ
28 Mayıs 2012 tarihinde başlayan grev yasağını kaldırılmasına yönelik başlayan eylemlerin olduğu gün, kendisinin Üsküp’te olduğunu söyleyen Hamdi Topçu, şöyle konuştu:

"Ben o gece müdürlere, ’Arkadaşlar bu konuyu okumamış olabilir. Karşılığında ilgili kanunun maddelerini yazın ve böyle bir eylem yapıldığı zaman çalışanın başına ne gelir bunları tebliğ edin’ dedim. Burada bir kandırılmışlık var. Ben oradaki kabin memurlarının art niyetli olduğunu düşünmüyorum. Oradaki sendikanın kandırmasıyla arkadaşlar işinden oldu. Bizim sendikayla görüşmelerimizle de uyuşmazlık tutanağı tutulmuştu. Ertesi gün yasa çıktıktan sendikaya bir çağrı yaptım. Dedim ki ’Gelin görüşelim.’ Sendika heyeti geldi iki saate yakın konuştuk. Benden 305 kişiyi geri almamı istediler Ben kendilerine şunu söyledim. ’Bu adam alma olaylarını ben halledemem. 17 bin THY çalışanın haklarını bitirelim bu yürüyen bir süreç olsun. Kanun çıktı, diye ben seni yok saymıyorum. Sen kendini güçsüz hissetme.Sen bu havayolu şirketinin sendikasısın. Senin bu duruma düşmen bizi sevindirmez’ dedim. Kendisi bana ’Şu sen 305 kişiyi işe al ne istersen imzalayacağım’ dedi. ’Bunu 10 gün evvelden söyleseydin daha iyi olmaz mı’ dediğimde hiçbir şey söylemedi. Eğer sendika başkanın vicdanı olsaydı istifa ederdi. Zaman, kimin haklı kimin haksız olduğunu gösterecek. Bu kadar ailenin mağdur olmasının tek sebebi sendikadır."

DHA - İbrahim YILDIZ

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110488611048863

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Devran bir gun doner.... - Berktas

  Sayin bay badem biyikli bey bir gun devran doner, sanada konustuklarini bir bir yedirirler, o zaman gucun ne oldugunu gorursun.Yok sendika iscileri kandirmis, vs... acikca soyleseniz siz saudi bicimi bir kolelik duzeni kurmak istediginizi, neden hukumetiniz grevi yasakladi, hani serbest piyasa ekonomisi, hani rekabet, isinize gelmiyince devlet, millet, vatan,ama hak arama ve karsinizda birilerinin orgutlu olmasi size batiyor, neki bu sendika hak-is denilen konfedaryona bagli olsaydi ne guzel olacakti degilmi...

  THY - etufan

  Ben, THY duygusal davranıp, bu açıklamalarından vazgeçinceye kadar müşterisi olmayacağım. Bedava uçursalar da olmayacağım. Önce insan olmayı öğrenen yöneticiler atanmalı.

  Sözcü Gazetesi neden konmuyor? - dostluk ve baris

  "duygularla sirket yönetilmez! demis beyefendi.. Cok dogru demis! Bizler de okullarda öyle ögrendik.. Sirketler ticari kuruluslardir, kar etmek icin kurulmuslardir bu nedenle rasyonel yönetilmek zorundadirlar.. Buraya kadar hepsi dogru! Dogru da dogru olmayan birsey var THY yollari yönetiminde.. Bildiginiz gibi Sözcü Gazetesi Türkiye'nin en cok satan dördüncü büyük gazetesidir(300 bin civarinda).. THY kendi yolcusuna hergün günlük gazete dagitir ve ucaklara koyar ama her nedense Sözcü Gazetesi yoktur bunlarin arasinda.. Bir THY yolcusu olarak merak ediyor ve soruyorum: SÖZCÜ NEDEN YOK?