THY Boeing'den beş uçak alacak

THY Boeing'den beş uçak alacak
THY Boeing'den beş uçak alacak

THY?nin alacağı uçakların her biri Ekim 2010-Şubat 2011 dönemine yayılarak teslim edilecek.

THY, Amerikan Boeing'den beş adet 777-300 ER model uçak alacağını açıkladı. Uçakların her biri 258 milyon dolar ama pazarlıkla fiyat indirilecek

İSTANBUL - Türk Hava Yolları (THY), dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Amerikalı Boeing’den beş adet uçak alacağını duyurdu. THY’den İMKB’ye yapılan açıklamada, THY Yönetim Kurulu tarafından beş adet 777-300 ER uçağının Ekim 2010-Şubat 2011 döneminde her ay bir adet teslim edilmek üzere Boeing firmasından satın alınmasına karar verildiği kaydedildi. THY yetkilileri pazarlığıın sonuçlanmadığını belirterek “Fiyat uçağın donanımına göre değişecek. Ancak bu uçakların her birinin liste fiyatı 258 milyon dolardır. Biz pazarlıkla rakamı daha aşağılara çekeceğiz” dedi.
Halen 100 uçağı bulunan Türk Havayolları (THY) geçen yılın ekim ayında yaptığı açıklamada krizin getirdiği fırsatlardan yararlanıp 105 yeni uçak alımıyla dünya devleri arasına katılmayı hedeflediğini belirtmişti. Açıklamada  THY Yönetim Kurulu, ‘2009-2023 Filo Projeksiyonu’ çerçevesinde uzun menzilli hatlar için 25 adet çift koridorlu, kısa ve orta menzilli hatlar için 50 adet tek koridorlu uçak alınmasının kararlaştırdığını duyurmuştu. THY Yönetim Kurulu ayrıca 75 adet olarak verilmesi planlanan kesin siparişe ek olarak 10 adedi çift koridorlu ve 20 adedi tek koridorlu opsiyonlarla birlikte siparişlerin 105’e kadar yükseltilmesinin de kararlaştırıldığını belirtmişti.
THY Genel Müdürü Temel Kotil, o günlerde küresel krize rağmen THY’nin atılımlarını sürdürdüğünü belirterek, “En iyi savunma, saldırıdır stratejisiyle hareket ediyoruz. Ancak yaklaşımımız bu konuda saldırı değil, performansımızı sürekli yüksek tutmaktır” demişti. (Radikal)