THY, F1'in ikramcısı Türk'ü şeçti

Türk Hava Yolları (THY), Formula 1'in (F1) yemek servisi işini yürüten Atilla Doğudan'ın kurucusu ve büyük ortağı olduğu Do&Co Restaurant&Catering A.G. ile ortak şirket kurmak için görüşmelere başladı.

İSTANBUL - Türk Hava Yolları (THY), Formula 1'in (F1) yemek servisi işini yürüten Atilla Doğudan'ın kurucusu ve büyük ortağı olduğu Do&Co Restaurant&Catering A.G. ile ortak şirket kurmak için görüşmelere başladı. THY'den İMKB'ye gönderilen açıklamada, pazartesi günü yapılan yönetim kurulu toplantısında, ikram hizmeti vermek için kurulması planlanan şirketle ilgili olarak Avusturya'da kurulu, hisseleri 1998 yılından bu yana Viyana Borsası'nda işlem gören DO&CO firmasıyla ortak girişim görüşmeleri yapılmasına karar verildiği ifade edildi.
Dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan 19 F1 yarışından 17'sinin ikram servisini üstlenen şirketin sahibi Atilla Doğudan, 1992'den bu yana Formula 1'i izleyen VIP davetlilere yemek hizmeti sunuyor. Doğudan, havayolu catering hizmetlerine efsanevi F1 pilotu Niki Lauda'nın kurduğu Lauda Air'le çalışarak başladı.
Avusturya'dan dünyaya
Çocukluğundan bu yana Avusturya'da yaşayan, orada dünya çapında bir şirket kuran Atilla Doğudan'ın Türkiye'ye dönme hazırlıkları yaptığı ifade ediliyor. Harbiye Kervansaray'ın da ortağı olan Doğudan'ın Viyana'da otel ve restoranları var. Doğudan, Avusturya'nın ilk 10 zengini arasına girmeyi başaran Türk girişimci olarak tanınıyor.
Do&Co'nun sahibi Doğudan'ın, İstanbul'daki şirketinin ilk işi de Şampiyonlar Ligi finali olmuştu. THY, bir süre önce ikram hizmeti alım için açtığı ihaleyi iptal etmiş ve kendi ikram şirketini kendisinin kuracağını açıklamıştı. Ay sonuna kadar kurulması planlanan yeni ikram şirketi sayesinde THY her yıl 10 milyon YTL'lik tasarruf sağlamayı planlıyor. THY'nin ikram ihalesi rekabetçi ortam oluşmadığı için üç kez iptal edildi.
THY'nin 28 Nisan'da açtığı ilk yemek ihalesine en yüksek teklifi Sancak Catering'in karşısında yer alan ABD'li USAŞ (Uçak Servisi A.Ş.) verdi. Ancak THY, 80 milyon YTL'lik teklifi tatminkâr bulmadı ve ihaleyi iptal etti.
USAŞ fiyatı düşürdü
Yönetim radikal bir karar alarak, ikram işini kendi kurduğu şirket üzerinden yapmak için harekete geçti. Ancak proje şartlar henüz oluşmadığı için rafa kaldırıldı. Bu arada çıkılan son ihalede USAŞ ile yürütülen pazarlıklarda, teklif 73 milyon YTL'ye kadar düşürüldü. Rakamı hâlâ yüksek bulan Türkiye'nin en büyük havayolu firması, bu ihaleyi de iptal etti. THY, rafa kaldırılan şirket işine de Doğudan ile kaldığı yerden devam etme kararı aldı.
THY yetkilileri daha önce yaptığı açıklamada, "Kaliteden taviz vermeden çok daha iyi bir ikram hizmetiyle bu alanda bir numara olmak istiyoruz. O yüzden ortak olarak dünyaca tanınmış, Formula 1'deki işini yüzünün akıyla yapmış Atilla Doğudan'la yola çıkıyoruz" ifadesini kullanmıştı.
Doğudan'ın havayolu ikram işinde de tecrübeli olduğunu belirten yetkililer, Emirates ve British Airways'in busines clas, Lufthansa'nın First Clas hizmetini verdiğini açıkladı.