THY, F1'in yemek servisçisi Atilla Doğudan'la el sıkıştı

Türk Hava Yolları (THY) ikram hizmeti vermek için Formula 1'in (F1) yemek servisi işini yürüten Atilla Doğudan'ın kurucusu ve büyük ortağı olduğu Avusturyalı Do&Co Restaurant&Catering...

İSTANBUL - Türk Hava Yolları (THY) ikram hizmeti vermek için Formula 1'in (F1) yemek servisi işini yürüten Atilla Doğudan'ın kurucusu ve büyük ortağı olduğu Avusturyalı Do&Co Restaurant&Catering A.G. ile ortak girişim sözleşmesi imzalanmasına karar verildiğini açıkladı.
Öncekie gün gece geç saatlere kadar süren çalışmalar anlaşmayla sonuçlandı. Hisseleri 1988 yılından bu yana Viyana Borsası'nda işlem gören Do&Co Restaurants Catering AG ile kurulacak ortak şirkette tarafların yüzde 50'şer payı olacak. Yeni şirket hem THY'ye ikram hizmeti verecek, hem de başka havayolu şirketlerinin ikram ihalelerine girecek.
Avusturya'nın en zengin 10 adamından biri olan Doğudan'ın şirketi dünya genelinde yapılan 19 F1 yarışından 17'sinin ikram servisini üstlenmiş bulunuyor. Doğudan da böylece Türkiye'de ilk ciddi yatırımın yapmış olacak.
Ay sonuna kadar kurulması planlanan ikram şirketi sayesinde THY her yıl 10 milyon YTL'lik tasarruf sağlayacak. THY'nin rekabetçi ortam oluşmadığı için kurmaya karar verdiği şirket nedeniyle bugüne kadar bu hizmeti veren Usaş'ın Türkiye'deki gelirleri yüzde 40 azalacak.