THY, filosuna 100. uçağı kattı

Türk Hava Yolları (THY), Boeing 737-800 tipi yolcu
uçağını alarak, filosundaki uçak sayısını 100'e çıkardı.

İSTANBUL - Türk Hava Yolları (THY), Boeing 737-800 tipi yolcu
uçağını alarak, filosundaki uçak sayısını 100'e çıkardı. Atatürk Havalimanı'ndaki THY'de düzenlenen törende konuşan THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, THY'de göreve başladıkları günden itibaren,
özelleştirme kapsamında olduğunu düşünmeden şirketi en üst düzeye getirmek için çalıştıklarını söyledi.
Karlıtekin, THY'nin önüne büyük ama ulaşılabilir hedefler koyduğunu belirterek 61 yeni uçak alımı için imza attıklarını ve geçen seneden itibaren teslim alınmaya başlanan yeni uçaklarla THY'nin gücünü artırdığını belirtti. THY'nin böylece uluslararası alanda hatırı sayılır bir büyüklüğe ulaştığını vurgulayan Karlıtekin, "Bayrak taşıyıcı olmanın gururunu yaşayan THY, ülkemizi uluslararası alanda en iyi şekilde temsil etmeye ve ulusal gururumuz olmaya devam edecektir. 100. uçakla önemli bir eşiği geçtik ve artık hedefimiz 150. uçak olacaktır. Bunu önümüzdeki beş yıl içerisinde gerçekleştireceğiz" dedi.
'Personel sayısı artıyor'
THY Genel Müdürü Temel Kotil de şirketin son üç yıl içerisinde gerçekleştirdiği atılımlara işaret ederek, THY'nin bayrak taşıyıcı olarak filosunu genişlettiğini, personel sayısını artırdığını ve uçuş güvenliğiyle hizmet kalitesinden ödün vermeden, Türkiye'yi uluslararası alanda en iyi şekilde temsil ettiğini belirtti. Kotil, son dönemde 24 yeni hat açtıklarını ve bunların doluluk oranının yüzde 60 civarında olduğunu ifade ederek, "Büyüyen filosu, artan genç personel sayısıyla THY, uluslararası alanda yükselen bir yıldız" diye konuştu.
İl isimleri devri bitti
Boeing Satış Müdürü Aldo Basili ise THY filosunun yaklaşık yüzde 60'ının 737'lerden oluştuğunu belirterek, bu uçak modelinin 192 ülkede 541 havayolu şirketi tarafından kullanıldığını ifade etti. Candan Karlıtekin, 'Uçağa neden isim verilmedi?' sorusunu, "Uçaklara il isimleri veriliyordu. Ancak bunların tamamı kullanıldı. Biz de bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan öneri bekliyoruz" diye cevapladı.