THY halka arza uçuyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), THY'nin sermayesinde sahip olduğu A grubu hisselerin yüzde 25'ine karşılık gelen kısmın halka arz yöntemiyle bir yıl içinde özelleştirilmesine karar verdiğini açıkladı.

İSTANBUL - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), THY'nin sermayesinde sahip olduğu A grubu hisselerin yüzde 25'ine karşılık gelen kısmın halka arz yöntemiyle bir yıl içinde özelleştirilmesine karar verdiğini açıkladı.
İMKB'ye dün Özelleştirme idaresi Başkanı Metin Kilci imzalı açıklama gönderen İdare, ek satış hakkının da kullanılabileceğini duyurdu.
Yaklaşık yüzde 75.2'si Özelleştirme İdaresi'nin elinde, kalanı halka açık olan THY, böylece üçüncü kez halka arz edilmiş olacak. ÖİB Aralık 2004'te, THY'nin yüzde 23'ünü halka arz etmiş ve bu işlem sonucunda şirketteki payı yüzde 98.17'den, yüzde 75.17'ye düşmüştü.
Bu arada ÖİB THY'de yüzde 25'lik halka arzın yüzde 15'i kadar ek satış yapması halinde halka arz miktarı yüzde 28.75'e çıkacağı için kamu payı da yüzde 46.43'e gerileyecek.
Hisseler geriledi
Söz konusu açıklamanın ardından Türk Hava Yollları hisseleri gün içinde 7.60 YTL'ye kadar gerileyerek günü yüzde 3.75 değer kaybıyla 7.70 YTL'den kapattı. Borsa çevreleri, halka arz yüzünden senet arzındaki artışın fiyat üzerinde baskı yaratabileceğini söyledi. Uzmanlar, kamunun yapacağı her arz öncesinde hisselerde satış baskısı yaşandığına dikkat çekti.