THY, kendi malını kendi üretecek

THY, kendi malını kendi üretecek
THY, kendi malını kendi üretecek
THY Teknik AŞ ile TUSAŞ ile Türk Havacılık Uzay Sanayi AŞ (TAİ) birlikteliğiyle Türk Kabin İçi Sistemleri A.Ş. kuruluyor.

DHA

İmza töreni Atatürk Havalimanı’ndaki THY Teknik AŞ toplantı salonunda yapıldı. Ortaklık anlaşmasını THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, TAİ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın Kaya, TAİ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ve Teknik A.Ş. Genel Müdürü İsmail Demir imzaladı. 

İmza töreninden önce bir konuşma yapan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, kabin içi ürünleri olan galley (uçak mutfağı), crew rest (mürettebat dinlenme odası), magazine racks (dergi kutusu), gazete ve evrak kutusu, genel amaçlı dolaplar, elbise dolabı, görüntü sistem odası gibi ürünlerin üretiminin primier liginde yer alabilmek için bu çalışmayı yaptıklarını belirterek şunları söyledi: 

2023 PROJESİ YÜRÜYOR
“TAİ ile uçak kabin içi komponent tasarımı, üretimi ve pazarlanması konusunda bugün bir şirket sözleşmesi imzalıyoruz. Gerçekten sivil havacılık açısından önemli bir gün. THY olarak ilk defa bir yerli şirketle ortaklık tescil ediyoruz. Türkiye ’de sivil havacılık konusunda maalesef hiçbir üretimimiz bu güne kadar yoktu. Türkiye 2023 yani Cumhuriyetimizin 100. yılında kendi uçağını üretme projesi var. Ulaştırma Bakanlığımız bunu açıkladı. Bu şirketimizin Türkiye’de Türk sivil havacılığına hayırlı olmasını diliyoruz.” 

TAİ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın Kaya ise ulusal bayrak taşıyıcı THY ile böyle bir anlaşma yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek şöyle konuştu: 

“Uçak kabin içi sistemlerini tasarımı ve üretimi alanında iştigal edecek olan ortak girişim şirketimiz kaliteli ve tavizsiz hizmet anlayışıyla ulusal havayolu kuruluşlarımızla birlikte dünya çapında geniş bir yelpazede tüm müşterilerin hizmetinde olacaktır. 

THY AO, Teknik AŞ ve TAİ’nin geçmişte attığı sağlam temeller üzerinde hareket edecek olan yeni şirketimiz hızlı gelişmeye ayak uydurabilecek, sürekli yeniliğe açık, akışkan esnek ve çalışanlarının yetenekleri ve potansiyeline güvenen bir kurumsal yapıyı benimseyecektir.” 

SAVAŞ UÇAKLARININ BİLGİSAYAR YAZILIMINDA DIŞARIYA BAĞIMLILIK KALMADI 
İmza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan TAİ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın Kaya, savaş uçaklarında kullanılan tüm yazılımların artık TAİ’deki mühendisler tarafından başarı ile yapıldığını, dışarı ile bağımlıklarının kalmadığını söyledi. 

THY Genel Müdürü Hamdi Topçu ise bir gazetecinin, Türkiye’nin bilişim konusunda bir teknoloji merkezi olan TAİ ile yaptığı bu anlaşmanın 'Sadece mutfak ve dolap yapımıyla kalıp kalmayacağı, bunun ileriki zamanlarda geliştirilmesi konusunda bir adım şeklinde mi olacağı' yönündeki sorusunu şöyle yanıtladı: 

“Biz bunu yapabiliriz. TAİ teknolojinin en son modelini kullanıyor. Uçak üretimi, gövde üretimi konusunda üretici bir firma. Biz daha çok hizmet sektöründe olan bir firmayız. Bu iki gücü birleştirerek daha rekabetçi ürünler geliştireceğiz. Şu andaki standart ürünü kopyalayıp geliştirmeyeceğiz. Belki uçak içerisindeki birçok şeyi daha gelişmiş kompozit ileri teknoloji ürünler oluşturacağız. 

Çünkü bu ürünleri oluşturmadığınız zaman dünyada rekabetçi olma şansınız yok. THY ve TAİ birleştiği zaman bu rekabetçi ürünler oluşacak ve şirketin değeri daha büyük olacak. Tabii ki diğer konularda da TAİ’yle öyle bir ortaklık konusu çıkarsa ortaklık yapmaktan çekinmeyiz. Çünkü gerçekten TAİ ileride uçak parçası yapabilecek, bugünde hem Boeing’e hem de Airbus’a parça üreten bir firma. Bu bir başlangıç olabilir.” 

Üretim merkezinin hem İstanbul hem de Ankara olacağının açıklandığı yeni şirketin hisselerinin yüzde 30 THY, yüzde 21 THY Teknik AŞ ve yüzde 49’u TAİ’ye ait olacağı bildirildi.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Atatürk

  ,

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  İstanbul

  ,

  haber