THY Kızılderili şeflerini getirecek

THY'nin Washington-İstanbul direkt uçuşları bugün başlıyor. Tarifeli seferin ilk yolcuları arasında Washington Büyükelçisi Namık Tan, Amerikalı milletvekilleri ve Apaçilerin, Mohikanların da bulunduğu 17 Kızılderili şefi olacak.

THY'nin İstanbul-Washington doğrudan seferleri İstanbul Atatürk Havalimanı ile Dulles International Havalimanı arasında salı, perşembe, cuma ve pazar olmak üzere haftada 4 gün Airbus 330 uçakları ile karşılıklı olarak düzenlenecek.
Direkt uçuş tarifesine göre; İstanbul'dan yerel saatlerle saat 10.50'de kalkan uçak, saat 15.25'te Washington'a varacak. Yine aynı günlerde Washington'dan saat 22.55'te kalkacak uçak, saat 17.10'da İstanbul'da olacak.
THY, Washington'dan İstanbul'a 31 Aralık 2010 tarihinden önce satın alınan tüm biletler için 31 Mart 2011 tarihinden önce yapılacak tüm uçuşlarda gidiş-dönüş (tüm vergiler dahil) 751 dolardan başlayan fiyat uygulayacak. 

Senatörler de uçakta 
THY, direkt uçuşların ilki için özel bir sefer organize etti. Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD Kongresi üyeleri ve Amerikan yerlilerinin liderlerinin de katılacağı uçuşa birçok kişi davet edildi. Uçakta bulunacak milletvekilleri Jim Sensenbrenner (Wisconsin), Jim Moran (Virginia), Jean Schmidt (Ohio) ve Bill Delahunt (Massachusetts).
İstanbul’a indikten sonra Ankara ’ya geçecek vekiller, 8 Kasım’da TOBB ve Washington merkezli Franklin Center’ın ortaklaşa düzenlediği, Türk dış politikasının ele alınacağı bir konferansa katılacak. Ayrıca Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri yetkilileri ile bir araya gelecek.

'Beyaz adam'la birlikte gelecekler
Türkiye ile Amerika arasındaki ticaretin artırılması için Türk Amerikan Koalisyonu tarafından organize edilen Yerli Amerikalılar Ticaret İşbirliği Gezisi’nde, Kızılderili liderleri Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İhracat Meclisi temsilcileri ve Türk iş dünyasından pek çok isimle görüşecek. 

Amerika’da özellikle kumarhane işletmeciliğinde çok etkin olan Kızılderililerin, 2 yıl önce yapılan akademik çalışmalar sonucu Türklerle benzer gen özellikleri taşıdıkları ortaya çıkınca, Amerika’daki Türk diasporası ve yerliler arasında bir yakınlaşma doğmuştu. Daha önce çeşitli kereler Türkiye’ye giden Kızılderililer, Türkiye ile ticaret imkânlarını araştırma başladı.

İŞTE BU KABİLELER GELECEK
Navajo Halkı (Arizona)
Couer d’Alene Kabilesi (Idaho)
Tunica-Biloxi Kabilesi (Louisiana)
Chippewa’nın Bay Mills Kabilesi (Michigan)
Assiniboine & Siyu Kabileleri (Montana)
Crow Kabilesi (Montana)
Salish & Kootenai Kabileleri (Montana)
Navajo Halkı (New Mexico)
Seneca Halkı (New York)
Cherokee Halkı (Oklahoma)
Cheyenne & Arapaho Kabileleri (Oklahoma)
Fort Sill Apaçi Kabilesi (Oklahoma)
Osage Halkı (Oklahoma)
Quapaw Kabilesi (Oklahoma)
Rosebud Siyu/Sicangu Oyate (South Dakota)
Colville Reservation Kabileleri (Washington)
Yakama Halkı (Washington)
Mohikan Yerlilerin Stockbridge-Munsee Grubu (Wisconsin)

bigPara.com