THY rötarda Avrupa birincisi oldu

THY rötarda Avrupa birincisi oldu
THY rötarda Avrupa birincisi oldu
Atatürk Havalimanı'nın yetersizliği THY'yi rötar şampiyonu yaptı. Zarar 110 milyon doları buldu. Atatürk Havalimanı da rötar ve iptalde Avrupa ikincisi oldu.

Habertürk'ten Gökhan Artan'ın haberine göre,  İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki güney rüzgârlarından dolayı meydana gelen rötar ve iptaller, Türkiye ’nin dünyaya açılan en önemli ve en büyük kapısı konumundaki havalimanına rekor kırdırdı. Atatürk Havalimanı, Avrupa’nın en çok rötar yapan havalimanı, THY de en rötarlı havayolu oldu. ABD merkezli uçakların iniş-kalkış saatlerini veren Flightstats’ın verilerine göre geçtiğimiz hafta Avrupa’nın en rötarlı havalimanı Atatürk Havalimanı olarak gösterildi. Yayınlanan analize göre geçtiğimiz hafta Atatürk Havalimanı’nda 1437 uçak gecikmeli iniş, 1511 uçak da gecikmeli kalkış yaptı. Gelişlerde 90 ve gidişlerde de 90 olmak üzere Atatürk Havalimanı’nda geçtiğimiz hafta 180 sefer iptali oldu.

Lodos nedeniyle zor günler geçiren İstanbul Atatürk Havalimanı toplam 2 bin 948 sefer gecikmesiyle Avrupa’nın en rötarlı havalimanı haline geldi. Atatürk Havalimanı’ndan sonra en çok rötarlı havalimanı 2 bin 618 seferle Londra Heathrow ve 2 bin 415 sefer gecikmesiyle Frankfurt Havalimanı oldu. Frankfurt Havalimanı’nı 2 bin 160 ile Madrid Barajas Havalimanı takip etti. İptal edilen seferlerde de Atatürk Havalimanı 180 seferin iptal olması nedeniyle ikinci olurken, Madrid Barajas Havalimanı 247 sefer iptali ile birinci oldu.

“En büyük rakibimiz Atatürk Havalimanı oldu” diyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, “Şu an 55 olan saatteki kapasitesi 70’e çıkabilir. Bunun çıkması için teknolojiden faydalanılması, askeri alanın katılması gerekiyor. Gerekirse bir pist yapılabilir. Bu kusurlardan dolayı 2011’de kaybımız 110 milyon dolar. Ben bunu kime fatura edeceğim” diye sorarak tepkisini dile getirdi.

2014’TE AHL SADECE THY’YE BİLE DAR GELİR 
Atatürk Havalimanı’nın kapasite sorununa işaret eden Topçu, “2014’te tüm uçuşlar THY’ye verilse bile kapasite yetmez” dedi. Üçüncü havalimanının şart olduğunu anlatan Topçu, burada 5 tane pist olacağını ve 150 milyon yolcuya hizmet verileceğini söyledi.

Avrupa’da bazı havalimanlarının gece uçuşlarına kapatılmasının hatırlatılması üzerine Topçu, İstanbul’da gece uçuşlarının kaldırılmasının mümkün olmadığını belirterek, “Gece uçuşlarını kaldırırsak kaosu yükseltirsiniz. İmkânın kısıtlı olduğu bir dönemde bunu yapmamız doğru değil” diye konuştu. Avrupa Havacılık Emniyeti Kurumu’nun (EASA) Türk şirketleri denetlediğine de dikkat çeken Topçu sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda bu denetimlerin birçoğunu taraflı buluyoruz. Denetimlerde kusur arama mantığı var. Ancak bir faydası var mükemmellik peşindeyiz. Biz mükemmel olmamız için bu otoriteler sayesinde her eleştiriyi dikkate alıyoruz. Büyüdükçe emin olun size daha büyük silahlarla ateş ediyorlar. Gövdeniz büyüyor artık küçük silahlar size çalışmıyor.” (Habertürk)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108587810858785

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Atatürk havalimanının hali gerçekten kötü, geçmiş ile kıyaslandığında. Uçaklar rötar yapıyor, yolcu almış uçaklar bir saat kalkış sırası bekliyor, sık sık kapı değişikliği anonsları yapılıyor. Üstelik burası iniş-kalkış sıklığı yönünden pek çok Batılı havalanının gerisinde. Havaalanında bir keşmekeş, ortada ise bir dengesizlik var: 75 milyonluk koca bir ülkenin dış bağlantılarının büyük bölümü hala burası üzerinden gerçekleştiriyor. Bu büyük ülkenin ikinci büyük şehri ve başkenti Ankara'nın havaalanı ise, dış hat bağlantıları yönünden, sakin bir kasaba havaalanı gibi. Sabiha Gökçen bile, ancak charter ve low-cost seferlerinde dış hat kapasitesine sahip. Sanayi şehirleri dediğimiz büyük Anadolu sehirlerinin ancak günde 2-3 iç hat seferi ile idare ediyor. Türkiye'nin hala aşırı içe kapanık bir yapısı var; nüfüsün ancak %4'ünün (yoksa 4 milyon kişinin miydi, tam hatırlamıyorum) pasaportu bulunuyor. Her şeyin İstanbul'da düğümlenmesi böyle, tek taraflı havaalanı düzenlemeleriyle çözülemeyecek sorunlar doğuruyor. Türkiye İstanbul'dan ibaret değil; ülkenin dış entegrasyonu diğer metropollere doğru yayılmalı; Ankara-Seul, İzmir-Lyon, Bursa-Saraybosna, Trabzon-Kiev gibi seferler, günlük işlerden olmalı.

  DEMEDİK Mİ BİRİNCİYİZ DİYE - HARAYDIN

  Hep birinci olduk diyorlardı, demek birincilik kategorileri arasında bu da mı varmış? Hızlı tren başlamadan hızlı tren hattı ve metro bağlantılı yeni bir havaalanı bitmiş olmalı ki bu utançtan kurtulmak mümkün olsun.Ulaştırma Bakanı uyuyor mu? Bırakın Özal gibi otoban peşinde koşmayı da Havaalanı, metro ve hızlı trene 10 kat fazla emek verin.Bu işler laf ve reklamla olmaz.

  diğer havalimanları - mertmimar

  madem havalimanı yetersiz, istanbul'daki diğer havalimanına uçuşlarını paylaştırsın, hatta yurtdışı uçuşlarının en az %30'unu ankara'ya yönlendirsin, sonuçta yolcularının yaklaşık %30 anadolu'nun çeşitli şehirlerinden gelmiyor mu? zaten yapılmışı varken neden yeni havalimanı yapmak için bahane aranıyor? medeniyet ölçüsü israf mıdır, yoksa en büyük şehrinizin ne kadar havalimanı olduğu mudur? sadece bu konuda değil, her konuda merkeziyetçi mantık devre dışı kaldığında gerçek kalkınma o zaman olacaktır. yatırımlar ülke geneline yayılmalı, sadece bir şehir ya da bir bölge aslan payını almamalı. madem rol modeli arama sevdalısıyız, kendimiz bir sistem geliştiremiyoruz, bkz. almanya.

  THY sorumlu - Kurmanbek Allahverdiyev

  Istanbul'da lodos yeni ortaya cikmis bir sey degil. Lodos gecen yil da vardi bundan 10 yil önce de, 50 yil önce de. O zaman su ortaya cikiyor THY AHL'nin kapasitesini gözönüne almadan büyüme stratejisi gelistirmis. AHL de kapasite olarak yetmeyince veya Lodos gibi sorunlara karsi gerekli önlem alinmayinca bu iptal ve gecikme sorunu cikmis. Bir de suna bakmak lazim, acaba diger Avrupa havalimanlarindan kalkislardaki rötar durumu nedir? AHL'nin yarisi kadar var ise sorun yapisaldir. "Lodos cikti rötarlar o yüzden, yoksa hersey mükemmel" diyemezsiniz, gülerler adama. THY'nin servis elemanlari kötü ingilizce konusuyorlar ve hatta bazen kaba bile davranabiliyorlar. Kabinde sunulan yemek kalitesi ise mükemmel. Bu dengeli duruma bir de rötar sorunu eklenirse, kendisini 1. sinif havayolu olarak lanse etmek isteyen THY'nin bilet fiyatlari sundugu servis icin pahali olacaktir. Kanimca Etihad, Emirates, Cathay Pacific, Singapore Airlines, Virgin veya Garuda Indonesia gibi sirketlere bakmali THY ve operasyonunu gözden gecirmeli.

  Yanlis Baslik - mataman

  basliginiz THY nin bu rötarlardan sorumlu oldugu izlenimi veriyor. Cok yanlis. Suclu Istanbul Havalimanidir ! THY bunun kurbani oluyor. Acil havalimani genisletilmelidir.