THY tek biletle dünya turunda

Türkiye'nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları ile dünyanın en büyük havayolu ittifakı Star Alliance uluslararası havacılık sektörünü etkileyecek büyük bir birlikteliğe imza attı.


Büyütmek için tıklayınız
Star Alliance üyesi havayolu şirketlerinin icra kurulu başkanları THY'nin üyeliğe katılmasını içeren anlaşmanın imzalanmasından sonra hep birlikte aile fotoğrafı çektirdi. İstanbul'da düzenlenen toplantıya Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'da katıldı.


İSTANBUL- Türkiye'nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları ile dünyanın en büyük havayolu ittifakı Star Alliance uluslararası havacılık sektörünü etkileyecek büyük bir birlikteliğe imza attı. Taraflar arasında imzalanan mutabakat protokolüyle ilk önemli adımı atılan üyelik sürecinin tamamlanmasıyla THY, Star Alliance'ın 21'inci üye kuruluşu haline gelecek. Bu üyelik, THY'nin dünya şirketi olma hedefi doğrultusunda kilometre taşı olacak.
THY ile Star Alliance arasında, THY'nin Star Alliance katılımını öngören mutabakat protokolü, dün Intercontinental Otel'de imzalandı. Yeni anlaşmayla THY, Star Alliance üyesi havayollarının seferlerinden de yararlanarak 162 ülkede 972 havalimanına günde 17 bin 500'den fazla uçuş olanağı sağlayacak.
THY yolcuları anlaşma sayesinde biriktirdikleri milleri kullanarak üye şirketlerde de uçabilecek ve bu şirketlerde bedel ödeyerek yaptıkları uçuş karşılığında puan kazanacak. Ayrıca altın ve gümüş Star Alliance kartı sahibi olacak THY yolcuları ekstra bagaj, öncelikli rezervasyon gibi olanaklardan da yararlanacak.
İndirimli uçacaklar
Ayrıca THY yolcuları üye şirketlerin, THY'nin uçmadığı güzergâhlarda uyguladığı indirimli fiyatlardan da bilet alabilecek. THY yolcuları anlaşmanın tüm hükümleri 2008'de yürürlüğe girdiği zaman THY'nin sefer yapmadığı merkezlere de tek biletle ulaşacak. Örneğin THY'nin sefer yapmadığı Yeni Zelanda'nın en büyük şehri Auckland'e gitmek isteyen yolcu İstanbul- Auckland biletini THY'den alacak. Ancak THY kendisini Auckland'a en yakın merkeze kadar taşıyacak ve yolcuyu burada üye bir başka havayolu şirketine devredecek.
THY'nin uçmadığı merkezlere birden fazla Star Alliance üyesi uçuyorsa avantajlı fiyatı veren tercih edilecek. Anlaşma THY yolcusuna tek biletle dünya turu olanağı sağlayacak. Ancak bunun için THY'nın şirketlerarasında yolcu ve gelir paylaşımı sağlayan kod paylaşımı anlaşmaları imzalaması gerekiyor. THY bu konudaki ilk anlaşmayı Lufthansa ile imzalayarak ulaştığı merkez sayısını 400'e çıkardı.
Albrecht: Daha çok uçuş seçeneği olacak
İmza törenine. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan THY Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Candan Karlıtekin, THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, Star Alliance İcra Kurulu Başkanı Jaan Albrecht ile Star Alliance üyesi havayolu şirketlerinin icra kurullarının başkanları katıldı.
Star Alliance İcra Kurulu Başkanı Jaan Albrecht, THY'nin Star Alliance'e katılmasının yolculara daha çok sayıda uçuş seçeneği sunacağını söyledi. Albrecht, "THY yükselen bir yıldız. Bu bölgede kaliteli hizmet sunuyor" dedi. Albrecht şöyle konuştu:
"Bu birliktelikle ittifakımız, Asya ile Avrupa arasında tarihi köprü konumuna sahip noktaları birbirine bağlayan tek havayolu ağı olacaktır. THY'yi yükselen yıldız olarak görüyor ve uyum sağlayacağımızı düşünüyoruz." Karlıtekin, Star Alliance'a katılımı 73 yıllık THY tarihindeki en önemli adım olarak nitelendirdi. THY Genel Müdürü Temel Kotil de, anlaşmanın İstanbul'u havayolu ulaşımının İpek Yolu haline getireceğini belirtti.