THY, TİS'i bıraktı zammı verdi

THY, TİS'i bıraktı zammı verdi
THY, TİS'i bıraktı zammı verdi

Fotoğraf: Airporthaber.com

THY, TİS'in gündeminden çıktığını belirterek 2013 ilk altı ayı için yüzde 5, ikinci altı ayı için ise yüzde 3 zam kararı aldı.

Radikal.com.tr – Türk Hava Yolları, Hava- İş 'in grevinin 8. gününde TİS'i gündeminden çıkardığını açıkladı. Buna göre THY 2013 yılı ilk altı ayı için yüzde 5, ikinci altı ayı için yüzde 3 zam yapacak. 2014 yılı için ise ilk altı ayda zam oranı yüzde 3 ikinci altı için ise yine yüzde 3 zam yapılacak. THY açıklamasında alınan bu kararla birlikte toplu iş sözleşmesi ve bu bağlamda yaşananların şirketin gündeminden çıktığını açıkladı. Hava-İş ise  sabah saatlerine THY'ye teklifini iletmişti. THY Hava-İş'in teklifini de gündemine almadı. 

Hava-İş Başkanı Atilay Ayçin ise dün TİS'te gelinen noktayla ilgili olarak, “Sırf sözleşme bitsin diye; 22. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ndeki haklara ek olarak birinci 6 aya yüzde 5, ikinci 6 aya yüzde 4, üçüncü 6 aya yüzde 4, dördüncü 6 aya yüzde 3 ama geriye dönük enflasyon korumalı teklif sunduk kendilerine. Hadi buyurun. Bir şey daha yaptık. 23. dönemde sözleşmesinde atıfta bulunduğumuz kaybedilen hakların tamamını iade edeceksiniz bize. 305 TİS önünde engel diyorlar ya hadi yargı kararlarına bağlı kalarak işe iadesi verilenleri geri alıp iyi niyet göstergesi olarak protokol imzala biz de bu işi bitirelim. Ben de sana iki konuda adım atıyorum. 1- Sözleşmeyi 3 yıllık yapacağım söz veriyorum. 2- işe giriş ücretlerinde bir düşük yeni teklif sunacağım. Bunu da buradan açıklıyorum. Şimdi anladınız mı? 305 sözleşmenin önünde engel değil, sözleşme de 305 için engel değil. Amacını sözleşmeyi masada bitirmekse, buradan elimi bir kez daha uzatıyorum. Yüreği olan sıksın diyorum. Ama bunu da yapmazlarsa sonuna kadar mücadele edeceğiz” demişti. 

THY'nin zam kararı Hava-İş'in önerdiği zam oranlarının da altında kaldı.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  zam

  ,

  THY

  ,

  hava iş

  ,

  Protokol

  ,

  Sabah

  ,

  Hava

  ,

  sözleşme

  ,

  ,

  Yargı