THY türbülansta!

THY türbülansta!
THY türbülansta!
Havacılıkta grevi yasaklayan yasa Meclis'e gelince kabin ekipleri rahatsızlandı ve işe gidemedi. THY 6 milyon lira zarar etti, 150 kişiyi mesajla işten attı.

EKONOMİ SERVİSİ

Dünyanın her yerinde yasal olan grevi Türkiye ’de havacılık işkolunda yasaklayan yasa Meclis’e gelince THY çalışanları rahatsızlandı. Uluslararası kurallara göre pilot ve kabin memurlarından oluşan uçuş ekibinin kendini uçuşa hazır hissetmezse o gün uçmama hakkı bulunuyor. Ve yasa Meclis’e geldiğinde Hava-İş üyeleri kendilerini hazır hissetmediklerini bildirerek uçmayacaklarını açıkladı. Bu günde yaklaşık 800 sefer gerçekleştiren THY’nin yaklaşık 200 uçuşunun iptaline ve yaklaşık 6 milyon lira zararına neden oldu. THY ‘yasadışı’ olarak değerlendirdiği eyleme katılan 150 çalışana telefon ve SMS mesajıyla iş akitlerinin tazminatsız olarak feshedildiğini bildirdi. Hava-İş yöneticileri ise işten atma bildiriminin telefonla yapılamayacağına dikkat çekerek eylemin süresiz hale gelebileceğini vurguladı. 

THY’nin sitesi çökertildi
Önceki geceden itibaren Hava-İş üyeleri havalimanına geldiler. Uçuşa gitmekte olan çalışanları uyardılar ve sabaha karşı seferlerde rötarlar başladı. Saat 10.30’da ise THY çalışanları havalimanında bir açıklama yaptı ve grev haklarının alınmasına karşı direneceklerini açıkladılar. Saatler 11.55’i gösterdiğinde ise THY’nin 104 seferi iptal edilmişti. Eylem gün boyu sürdü. THY ‘yasadışı grev’ çağrısına uyan çalışanlar nedeniyle uçuş operasyonlarında aksama yaşandığını yineleyerek sefer iptalinin 200’e yaklaştığını açıkladı. Dış hat yolcuları otellere alındı, iptal edilen seferlerin yolcuları diğer seferlere kaydırıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım eylem vatandaşı perişan edecek noktaya geldiğinde, gerekli adımları atmaktan geri durmayacaklarını belirterek, “Bizim için vatandaşın rahatlığı, hizmete erişmesi her şeyin önünde gelir” dedi. THY’nin internet sitesini de Redhack adındaki hacker grubu çökertti ve sorun tüm gün sürdü. Ayrıca Sky Havayolları’ndan ekibiyle birlikte 3 uçak kiraladı.
Hava-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Yağcı üyelerinin sadece yasanın Meclis’e gelmesine tepki verdiğini ve kendilerini hazır hissetmediklerini söyledi ve ekledi: “Bu grev kararı değildir.” Yağcı işten çıkarmaya şu yanıtı verdi: “Arkadaşlarımız yasal demokratik haklarını kullanıyor. THY işten çıkarıldıklarını kendilerini söylüyor ki böyle bir işten çıkarma tebliği olamaz. Tek bir arkadaşımız dahi burnu kanarsa bu eylem süresiz hale gelir.” THY Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyükekşi de eyleme kanunsuz derken “Tabii ki işten atılacaklar” dedi.

Hava-İş’e mesaj olsun dİye YASA
Havacılık işkolunu grev yasağı kapsamına sokan yasayı hazırlayan AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk “Yasa Hava-İş ile THY arasında süren toplusözleşme masasında gelinen süreçte barışçıl bir çözümü gerçekleştirmeleri için bizim verdiğimiz bir mesajdır” dedi. Hava-İş Sendikası da yasa gündeme geldiği günden beri bunun toplusözleşmeyi etkilemek için getirildiğini belirtmişti.

SMS’LE RESTLEŞTİLER
HAVA-İŞ: Hava-İş üyelerine önceki gün gece saat 23 civarında ‘Çok acil’ koduyla bir mesaj attı: “Grev hakkımıza yasak getiren yasa TBMM’de gündeme alınacak. Bu haber sonrası tüm normal vardiyalı ve uçuş üyelerimiz 29 Mayıs’ta 03.00-24.00 arası kendilerini göreve hazır hissetmeyeceklerini bildirmişlerdir.”
THY: Bunun üzerine THY yönetimi de bir duyuru yaptı. THY’nin “Önemli Hatırlatma” duyurusu şöyle: “İş bırakma veya iş yavaşlatma ile bu sonucu doğuran benzer yasadışı davranışların; 2822 sayılı kanunun 45 ve 70’inci maddeleri gereğince; hiç- bir tazminat ödenmeksizin işten çıkartılma ile sonuçlanacağı konusunda sizleri bilgilendirmekte fayda görüyoruz.”
HAVA-İŞ: THY’nin mesajına Hava-İş’ten şu yanıt geldi: “İşverence atılan sendikanın yasadışı grev yaptığı gerçek dışı mesajı TBMM’de grev yasağını kimlerin tezgâhladığını da ortaya koymaktadır. Yasadışı grev yapmıyoruz. Yasal haklarımızı kullanıyoruz.”

NEDEN YASAL?
2920 sayılı Sivil Havacılık Kanunu’nun 100 ve 101 maddesi, ICAO Aannex6, EASA ANNEX 111 EU OPS1 PARTQ, SHT 6A 50 genel hususlar 12. maddesi uçuş emniyetini koruma yönünde uçuş görevlilerini yetkili kılıyor. Bu nedenle göreve hazır hissetmeyen çalışan uçmama hakkına sahip.


nediyosun Havacılıkta grev yasağı
alev yıldırım @ hayelalaf THY iş yavaşlatan çalışanlarını işten çıkarmaya başladı.
Neslihan Savaş Saklı @ neslihansavas THY’den greve katılan çalışanlara SMS’li kovma. Bravo!
fevzi kemal torun @ fktphoto “Destekliyoruz” Teknik ekip iş bıraktı, 104 sefer iptal.

bigPara.com