'THY yönetimine ulaşamadık'

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) Genel Başkanı Atilay Ayçin, "Bugün kendimizi gazetelerden anlatmak zorunda kaldıysak, bu yedi aydır Türk Hava Yolları (THY) işverenine ulaşamamaktan kaynaklanan bir sıkıntıdır" dedi.

ANKARA - Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) Genel Başkanı Atilay Ayçin, "Bugün kendimizi gazetelerden anlatmak zorunda kaldıysak, bu yedi aydır Türk Hava Yolları (THY) işverenine ulaşamamaktan kaynaklanan bir sıkıntıdır" dedi.
Ayçin, yaptığı açıklamada, iki gündür gazetelerde, 'Uçak yolcularımıza ve kamuoyuna, tüm uçucu ekipler adına açık mektup' başlığıyla yayımlanan ilanda yer verdikleri sorunların, 2005 Ocak ayında yürürlüğe giren toplusözleşmeye aykırı hareket edilmesinden kaynaklandığını söyledi.
Son bir-iki yılda THY filosundaki uçak sayısının 65-70'lerden 96'ya ulaştığını, 12 milyon olan yıllık yolcu sayısının 20 milyona çıkarılmasının hedeflendiğini anlatan Ayçin, buna karşın personel sayısında artışa gidilmediğini, mevcut personelin iş yükünün artmasına yol açtığını belirtti.
Teknisyen hostes oluyor
Ayçin, "Uçaklar yerde kalmasın diye izinli personel evinden getiriliyor. Hostesi bulunmayan uçakta teknisyen, hostes olarak görevlendiriliyor" dedi.
Ayçin, toplusözleşmedeki düzenlemelerin laf olsun diye konulmadığına işaret edip, "Bu zorunluluğu keyfiyete dönüştüremezsiniz. 'Biz bunu uygularız, gücünüz yetiyorsa engelleyin' deniyor. Bunun karşısında üyelerimize ve kamuoyuna döndük" dedi.
"Bugün kendimizi gazetelerden anlatmak zorunda kaldıysak. bu yedi aydır THY işverenine ulaşamamaktan kaynaklanan bir sıkıntıdır" diyen Ayçin, girişimleri sonucu 10 Ağustos'ta işveren temsilcilerinin görüşme talebinde bulunduklarını belirtti.
Ayçin, "Geçen günlere rağmen bize halen şu önlemleri alacağız denilmiyor" diye konuştu.
Ayçin, uçuş personelinin, ağır çalışma koşulları karşısında ulusal ve uluslararası belgelerde yer bulan 'yoğun uçuş programı nedeniyle uçuşa elverişli hissetmeme hakkını' bir gün süreyle kullanmayı tartıştıklarını söyledi.
İşverenin, bu hakkın Türkiye'de bulunmadığını savunduğunu anlatan Ayçin, oysa Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün haziran ayında uçuş süresi limitlerine uyulmadığı ve eksik ekiple uçulduğu gerekçesiyle THY'ye yaklaşık 8 bin YTL idari para cezası verdiğini söyledi.
Ayçin, kurumdan emekli edilen personelin özel sektörde çalışmaya devam ettiğini ve bu kişilerin 10 yıl daha hizmet edebileceklerini söyledi. Ayçin, son dönemde kurumdan emekli edilen teknisyen sayısının 110'a ulaştığını, oysa iyi bir teknisyenin yetişmesinin beş yılı bulduğunu kaydetti. Ayçin, "Kurumu kâr mantığıyla yönetmenin bazı tehlikeleri vardır. THY'de bugün yaşananların nedeni budur" dedi.
Bir gün uçmayacaklar
Sendika, gazete ilanlarında, THY ile yapılan görüşmelerden sonuç alınamazsa uçuş ekiplerinin herhangi bir gün, 'ihlallerin yüklediği hukuki sorumluluk ve yol açtığı yorgunluk dolayısıyla uçuş emniyetini korumak amacıyla 1 gün kendilerini uçuşa elverişli hissetmeme haklarını kullanacaklarını' bildirmişti.