THY'de anlaşma tamam

Türk Hava Yolları (THY) ile Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) arasında yaklaşık 11 bin çalışanı ilgilendiren toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlandığı açıklandı.

İSTANBUL - Türk Hava Yolları (THY) ile Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) arasında yaklaşık 11 bin çalışanı ilgilendiren toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlandığı açıklandı. Grev ilamının asılacağı son günde, taraflar arasında, dün sabah saat 9.30'da başlayan ve THY Genel Müdürlüğü'nde gün boyu devam eden görüşme maratonu saat 20.00'de sonuçlandı. Anlaşmanın sağlanmasından sonra THY Genel Müdürü Temel Kotil ve Hava-iş Genel Başkanı Atilay Ayçin ortak bir basın açıklaması yaptı.
Açıklamada, tarafların ücret konusunda, kamu kesiminde hükümet ile Türk-İş arasında imzalanan toplu iş sözleşmesindeki şartlar üzerinde anlaştıkları belirtildi. Anlaşmanın THY çalışanlarına ve ülkeye hayırlı olmasını dileyen Kotil, şunları söyledi:
"Uzun bir süreç olmuş olabilir. Ama yönetim ve sendika olarak bu konuda hep olumlu düşündük. Öyle sanıyorum ki geldiğimiz nokta ülkemiz için hayırlı olacak. Ücret zammı, Hükümet ile Türk-İş arasında varılan
oranda gerçekleştirildi. Tabii ki çalışanımızın şartlarını iyileştirdik. Her zaman bunu yapacağız. Yarın yeni bir sayfa ile yolumuza devam edeceğiz. Yükselen THY trendini hep beraber çok daha yukarılara çalışanımızla, sendikamızla çekmiş olacağız. Beyaz bir sayfa açılmıştır. Şirketimizin yükselen çıtasını daha da yukarıya çıkartacağız."
'Bize kimseden telkin gelmedi'
Görüşmeler sırasında kendilerine dışarıdan bir telkinin gelmediğini ifade eden Kotil, olayın kendi tabiatıyla gelişerek sonuçlandığını söyledi. Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin de 5 aydır süren 20. dönem toplusözleşmenin iki taraf için de hayırlı olmasını diledi. Hiçbir sözleşme döneminde tüm taleplerin karşılanmadığını ifade eden Ayçin, şöyle konuştu:
"Bir toplusözleşme döneminde sorunların tümünü çözmenin mümkün olmadığını biliyoruz. Bu nedenle THY çalışanlarına, göstermiş oldukları sabır ve dayanışmalarından dolayı yürekten teşekkür ediyorum. Burada kamuoyunun zaman zaman yanlış bilgilendirilmesi sonucunda hak etmediği işlemlere tabi olan üyelerimiz oldu. Bu konuda bir hak arama mücadelesinin dışında hiç kimsenin farklı bir amacı yoktu. Çünkü biz nasıl bir şirkette çalıştığımızı gerçekten biliyoruz."
Ayçin, ülkenin de içinde bulunduğu şartlar göz önünde bulundurulduğunda, yapılabileceğin bu kadar olduğunu vurgulayarak, "Gönlümüzde çok daha fazla arzular, istekler vardı ama mevcut şartlarda bunun daha ötesinin gerçekleşemeyeceğini gördüğümüz için sendika olarak imzalama kararı aldık." dedi.
İlk yıl yüzde 10 zam
Kamu kesiminde hükümet ile Türk-İş arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinde, birinci yıl yüzde 10, ikinci yılın birinci ve ikinci altı aylık dönemlerinde ise yüzde 3'er ücret artışı ile anlaşma sağlanmıştı. Ayrıca, DİE'nin 2003=100 Temel Tüketici Fiyat ları Türkiye Geneli Haziran 2006 indeks sayısının, Aralık 2005 indeks sayısına göre değişim oranının yüzde 3'ü aşması halinde, aşan kısmın 0,80'i, ikinci yıl ikinci altı ay ücret zammı oranında ilave edilmesi karara bağlanmıştı.