THY'de artık 'cep'ten konuşmadan rezervasyon yaptırıp bilet alınabilecek

THY'de artık 'cep'ten konuşmadan rezervasyon yaptırıp bilet alınabilecek
THY'de artık 'cep'ten konuşmadan rezervasyon yaptırıp bilet alınabilecek

THY Genel Müdürü Temel Kotil, kabin görevlileriyle birlikte ?Mobil THY? uygulamasını test etti. FOTOĞRAF: FAİK KAPTAN / DHA

THY yolcuları artık internet üzerinden yaptıkları tüm işlemleri cep telefonuyla da gerçekleştirebilecek. 'Mobil THY' uygulamasıyla cepten, tarifelere bakmak, bilet ve biniş kartı almak, bagaj takibi gibi işlemleri yapmak mümkün olacak

İSTANBUL - Türkiye’nin ilk mobil havayolu uygulaması ‘Mobil THY’ başladı. Dün hizmete giren  ‘Mobil THY’ uygulamasıyla yolcular, cep telefonlarından ‘www.thy.com’ adresinde sunulan tüm online işlemleri yapabilecek.
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, ‘Mobil THY’ uygulamasının başlaması nedeniyle Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde düzenlediği basın toplantısında, havayolu endüstrisinde bilişim teknolojilerinin geliştirilmesi ve kullanımının büyük önem taşıdığını vurguladı. Dünyanın büyük hava yollarının en temel problemlerinden birinin klasik bilgi teknolojileri altyapılarının geliştirilememesi olduğunu ifade eden Kotil, şunları söyledi:

‘Teknolojiyle büyüyoruz’
“Altyapı ne kadar klasik olursa o kadar az verimli çalışıyor ve o kadar çok kaynak kullanıyor. Neden havayolları diğer sanayi ve diğer sektörlere göre bilgi teknolojilerinde o kadar hızlı gelişemiyor, çünkü global oldukları ve bütün dünya çapında bilet satıp işlem gördükleri için. THY’nin büyüme politikasında bilgi teknolojilerinin de çok önemli bir yeri var. Biz bilgi teknolojilerinde çok büyük mesafe aldık. Bunun bir ürünü olarak ‘Mobil THY’ uygulamasını başlattık. Bu uygulama ile bütün işlemleri mobil olarak yapabileceğiz. Bütün özel havayolu uygulamalarımızı yeniledik ve yenilemeye devam ediyoruz. Üç yıllık dönemde THY kendi havayolu ölçeğinde en modern, en verimli bilgi teknolojisi altyapısını kullanacak. Bundan dolayı da çok iyi avantaj elde edecek.”
Temel Kotil, dün başlatılan ‘Mobil THY’ uygulamasının dünya çapında uygulamalar içinde yerini alacağını belirtti.
Şu anda cep telefonuyla yurtiçi bilet alma imkânı olduğunu hatırlatan Kotil, bilet işlemlerinin yani Check-in’in kontuarlara uğramadan yapılacağını ifade etti. Uygulamada, biniş kartının da istek doğrultusunda belirlenmiş bir formatla cep telefonlarına gönderileceğini kaydeden Kotil, “Bu güvenlik bölümlerinde cep telefonu üzerinden görevliye gösterilecek. Ayrıca tüm uçuş bilgileri görülebilecek. Bagajlarını kaybeden yolcularımız referans numarası ve soyadı girişi yaparak bagajlarını takip edebilecekler. Miles&Miles üyelerimiz mil sorgulama, mil harcama, kontör alımı gibi birçok fonksiyonları yapabilecek. Her türlü kargo hizmetini alabilecekler” diye konuştu.
Temel Kotil daha sonra THY kabin görevlileriyle birlikte cep telefonundan ‘Mobil THY’ uygulamasını test etti.
Uygulamayla THY yolcuları, wap tarayıcısı olan cep telefonu üzerinden biletlerini alabilecek ve biniş işlemlerini yapabilecek. ‘Mobil THY’ uygulaması sayesinde yolcular, cep telefonlarından ‘www.thy.com’ adresinde sunulan tüm online işlemleri yapabilme imkânına kavuştu. ‘Mobil THY’ wap adresine girmek için cep telefonunun tarayıcı kısmına ‘wap.thymobile.com.tr’ yazılması yeterli olacak. 

Özel yazılım geliştirildi
Pozitron firması tarafından THY için özel geliştirilen yazılımla kapsamlı mobil havayolu uygulaması olan ‘Mobil THY’de yolcular, uçak biletlerini artık cep telefonundan satın alabilecek ve bu yolla biniş işlemleri yapabilecek.
THY yolcuları, e-bilet, check-in, kargo, tarife sorgulama, miles&smiles, bagaj takibi ve rezervasyon gibi işlemlerini WAP tarayıcısı olan cep telefonlarından kolaylıkla yapabilecek. (Radikal)

Operatörün tarifesine göre ücret
Bu arada, ‘Mobil THY’ uygulamasının bugün hayata geçmesi ile birlikte Atatürk Havalimanı’ndan yapılacak THY iç hat uçuşlarında ‘mobil boarding cart (biniş kartı)’ uygulaması da başlamış oldu.
THY yolcuları uygulama kapsamında, cep telefonlarına gelen biniş kartı yerine geçen barkotu tarayıcıya göstererek uçağa binebilecek. ‘Mobil THY’ wap adresine girmek için cep telefonunun tarayıcı kısmına ‘wap.thymobile.com.tr’ yazılması yeterli olacak. Öte yandan işlemlerin WAP tarayıcısı olan cep telefonlarından yapılabileceği belirtiliyor.
THY’nin web sitesi üzerinden bilet alma, rezervasyon, tarife sorgulama gibi online THY işlemlerine her an ve her yerden ulaşabilme imkânı sunacak olan uygulamayla ‘Mobil THY’ sitesine girmek ücretsiz.
Ancak ‘Mobile THY wap’a bağlantının sağlandığı GSM operatörü tarafından kullanmakta olunan tarifeye bağlı olarak ücretlendirilecek.