THY'de dolandırıcı alarmı

THY'de dolandırıcı alarmı
THY'de dolandırıcı alarmı
THY'nin web sitesi ve çağrı merkezi Hatay çıkışlı sahte kredi kartı satışlarına maruz kaldı. THY bu ilden online satışı durdurdu.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, THY web sitesi ve çağrı merkezinden kredi kartıyla yapılan satışlarda büyük miktarlarda sahte işleme maruz kalındığını belirtti. Hatay çıkışlı yapılan uçuşlarda sahteciliklerin arttığına dikkat çeken Bakan Şimşek, “THY çağrı merkezi, mayıs ve haziranda Visa tarafından anlaşmalı bankaya olumsuz olarak raporlanmıştır. Sahte işlemler bulunmuştur. Parasal yaptırımla karşılaşılmaması ve hem yurtiçi hem de yurtdışı sahtecilik bildirimlerinin önüne geçilebilmesine yönelik bazı önlemlerin alınması zorunlu hale gelmiştir” dedi.
CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, THY çağrı merkezinden, telefonla bilet satışı yapan elemanlarından kredi kartıyla Hatay çıkışlı bilet almak istediğini, ancak görevli memurun kredi kartıyla satış yapamayacağını, sadece rezervasyon yapabileceğini söylediğini aktardı. Dudu, “Nedenini sorduğumda yetkili kişi ‘o bölgede çok fazla kredi kartı sahtekârlığı olayları yaşandığını ve bu yüzden bu uygulamayı başlattıklarını’ belirtti” dedi. Dudu soru önergesinde, “THY çağrı merkezinin, Hatay çıkışlı uçak biletlerinin kredi kartıyla satışının yasaklanmasıyla ilgili başlattığı uygulamanın sebepleri nelerdir?” diye sordu. CHP’li Dudu’ya cevap veren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şunları ifade etti:

Mayıs ve haziranda sahtekârlık patladı
“THY web sitesi ve çağrı merkezinden yapılan satışlarda büyük miktarlarda sahte işleme maruz kalınmaktadır. Anlaşmalı banka tarafından yüklenilen, internet ve çağrı merkezinden kredi kartı ile yapılan satışlardaki sahte işlem riski THY sorumluluğundadır. Visa ve Mastercard, kart sahteciliğinin önüne geçilebilmesi amacıyla bazı ceza programları işletilmektedir. Visa’nın yürüttüğü programlardan bir tanesi Merchant Fraud Performance (MFP) programıdır. Bu programa göre bir ay içinde sahte işlem tutarı, sahte işlem adedi ve sahte işlemlerin satışlarına oranı belli bir eşiği geçen firmalar izlenmeye başlanmakta, bu eşiğin altına düşülememesi halinde de sahte işlemlerin yapıldığı firmalar parasal yaptırımlarla hatta satış kanalının kapatılması ile karşılaşmaktadırlar. THY çağrı merkezi, mayıs ve haziran ayında Visa tarafından anlaşmalı bankaya olumsuz olarak raporlanmıştır. Parasal yaptırımla karşılaşılmaması ve hem yurtiçi hem de yurtdışı sahtecilik bildirimlerinin önüne geçilebilmesine yönelik bazı önlemlerin alınması zorunlu hale gelmiştir.
2012 itibariyle sahte işlemlerin önüne geçilmesi için Cybersource uygulaması satın alındı. Cybersource ‘Sahte İşlem Risk Yönetimi Sistemi’ aracı. Uygulama yaklaşık 2 ay önce web sayfamızdan yapılan işlemlerin kontrolü için devreye alındı. Sahte işlem oranında gözle görülür bir düşüş sağlanmıştır. Daha önce internetten satışı kapatılan hatlar yeniden satışa açılmaya başlanılmış olup internet üzerinden satışa kapalı hat yok denecek kadar azalmıştır. Kalan son kapalı hatlar da gerekli işlemlerin sona ermesiyle yakın zamanda satışa açılacaktır. Cybersource’un bu başarısına istinaden aynı yapının çağrı merkezi üzerinden yapılan işlemler için de kurulması için çalışmalar başlatılmıştır. Çağrı merkezi için entegrasyonun testi tamamlanmak üzere olup, en kısa sürede devreye alınacak. Devreye alınmasıyla birlikte hatların yeniden satışa açılması mümkün olacaktır.”

bigPara.com