THY'de hedef dünya ligi

Türk Hava Yolları'nı (THY) dünyanın en büyük 10 havayolu arasına sokacak filo geliştirme çalışmalarında ilk adım atıldı. Boeing ve Airbus'tan 59 yeni uçak siparişi veren THY...

İSTANBUL - Türk Hava Yolları'nı (THY) dünyanın en büyük 10 havayolu arasına sokacak filo geliştirme çalışmalarında ilk adım atıldı. Boeing ve Airbus'tan 59 yeni uçak siparişi veren THY, bunların üç adedini teslim aldı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir törenle uçuşa sundu. Kurumun 2008 yılına kadar Avrupa'nın en genç uçak filolarından birine sahip olacağını söyleyen Başbakan Erdoğan, "Bugün filoya katılan üç uçakla Türk sivil havacılık sektörü için yeni bir dönem başlıyor" dedi.
THY'nin yeni satın aldığı üç uçağın filoya katılımı nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen törende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, THY'nin filo ve uçuş ağını geliştirdiğini, kârını da yüzde 31 oranında artırdığını ifade etti. Erdoğan, "THY'nin kârı 106 milyon dolara ulaştı. Benim için ciro önemli değil, ne kadar kâr ettiği mühim" dedi.
Dünyada havacılık sektöründe 200 şirketin aktif olduğunu, Türkiye'de 16 şirket, 221 hava taşıtı ve 37 bin 454 koltuk kapasitesi bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, "Sektör 2003 yılına kıyasla 2005 yılında yolcu sayısında yüzde 50'yi aşan büyüme yaşadı 14 milyon yolcuya ulaştı. Bu, Türkiye'nin nereye geldiğini gösteriyor" diye konuştu. Özel sektörün sivil havacılığa katılmasıyla sektördeki rekabetin başka zeminlere taşındığına da değinen Tayyip Erdoğan şöyle devam etti: "Bu sayede karayolu taşımacılığında kalite arttı, zamlar dengelendi. Bu da halka olumlu yansıdı."
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Türk sivil havacılığının son iki yıl içinde büyük gelişme gösterdiğini belirterek, "İki yılda iç hatlarda taşınan yolcu sayısında yüzde 63 artış oldu. Bu yıl itibarıyla yolcu sayısının 16.5 milyona ulaşmasını hedefliyoruz"
açıklamasını yaptı. Yıldırım, 2003 yılında iç hat uçuşlarındaki bilet fiyatlarında kaldırılan vergi sayesinde sektörün 20 YTL'lik bir teşvike kavuştuğunu hatırlatan Yıldırım, bu teşvik sayesinde sektörün iki yılda rekor seviyede büyüdüğünü ifade etti. Yıldırım, Türk sivil havacılık sektöründeki uçak sayısının bugün 110'dan 222'ye ulaştığını vurgulayarak, THY'nin yeni satın aldığı 59 uçağın bunlara dahil olmadığını, 2006 sonuna kadar Türkiye'nin 300 uçaklık filoya ulaşacağını dile getirdi.
Yıldırım, havayolu taşımacılığı otoritelerinin Türkiye'deki yolcu sayısının 2015'te 55 milyona ulaşacağı tahmininde bulunduğuna değinerek şunları söyledi:
Türkiye hızlı gelişiyor
"Göreve geldiğimizde taşınan yolcu sayısı 31 milyondu. 2005'te bu rakan 59 milyona ulaşacak. Türkiye, uluslararası tahminleri 10 yıl önceden yakaladı. İç hatlarda 10 milyon insan uçağa bindi, 3.5 milyon insan ilk kez uçtu."
Dış hatlarda da taşınan yolcu sayısında yüzde 30'luk bir artış olduğunu anlatan Binali Yıldırım, "Dünyada en hızlı gelişen hava taşımacılığı alanında Türkiye, beş ülke arasında üçüncü" dedi.
Yıldırım, havaalanlarının yenilenmesi konusunda da çalışmalar yaptıklarını anlatarak, Ankara, Antalya, Dalaman ve Milas havaalanlarını büyütme çalışmalarının devam ettiğini, bu dört proje ile havaalanlarının kapasitesinin 25 milyon yolcu arttığını, bunu yaparken devletin kasasından para harcanmadığını, 'yap-işlet-devret' modeliyle 800 milyon dolarlık kaynak sağlandığını söyledi. Yıldırım, konuşmasında, iki yıl içinde yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen sonuçların önemine değinerek, "İki yılda devletin Maliye Bakanlığı'nın havadan kazandığı para 180 trilyon. Sektördeki ciro artışı ise 550 trilyon olmuştur" ifadesini kullandı. Yıldırım, THY'nin uçak bakımları için imkân ve kabiliyetlerini geliştirme kararı aldığını da hatırlatarak, bu sayede uluslararası piyasalardan 190 milyon dolarlık pay hedeflediğini söyledi.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise THY'nin özelleştirme kapsamında olduğu hatırlatmasını yaparak "Yüzde 25'i halka arzla satıldı. Bu sürecek. THY'deki kamu hisseleri gittikçe azalacak. THY gelişecek, ama diğer özel havayollarının gelişmesine mani bir şey yapmayacak. THY, özel sektör zihniyeti ve kararlılığına göre çalışmaya mecburdur. Herkes buna göre hesabını yapacak. Burası hayır kurumu değil" dedi.
Esenboğa iç hatlar açıldı
Başbakan Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, THY Genel Müdürü Temel Kotil ve THY Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte butona basarak üç yeni uçağı filoya kattı. Erdoğan, filoya yeni katılan Boeing 737-800 ve Airbus 330 uçaklarında incelemelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, iki uçağın business ve economy class koltuklarını inceledi.
Airbus 330 model uçaktaki economy class koltuk aralıklarının dar olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, THY Genel Müdürü Kotil'e, bu uçağın Boeing 737-800'deki koltuk aralıkları gibi değiştirilmesi talimatını verdi.
Bu arada Esenboğa Havalimanı'nda geçen ay çıkan yangın sonucunda kullanılamaz hale gelen iç hatlar terminalinde yenileme çalışmaları tamamlandı ve iç hat hizmetleri yeniden B terminalinde verilmeye başlandı.
Kabinlerde Anadolu motifi kullanıldı
THY Genel Müdürü Temel Kotil, 2006 yılında filodaki uçak sayısının 100'e çıkacağını belirterek, 131 noktaya uçacaklarını açıkladı. THY'nin yeni nesil uçaklarının filoya katılmasıyla şirketin ikramdan kabin içi eğlence sistemlerine kadar yeni bir anlayışa kavuştuğunu anlattı, kabin içinde Türk ve Anadolu motiflerinin ön planda tutulduğuna da dikkat çekti. Temel Kotil, "Bu büyüme THY'yi dünyanın ilk 10 havayolu şirketi arasına sokacak" dedi. Kotil, THY'nin 2005 yılında yolcu sayısı, ciro, kârlılık açısından da yüzde 30 büyüdüğünü sözlerine ekledi.