THY'de işten atılanlara umut doğdu

THY'de işten atılanlara umut doğdu
THY'de işten atılanlara umut doğdu
THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, Hava- İş Sendikası Başkanı Ayçin ile 305 kişinin işe iade edilmesi konusunda görüştüklerini belirterek "Hayatımın en kötü kararıydı. Ancak kuralları uygulamak zorundaydık" dedi.
Haber: JALE ÖZGENTÜRK - jale.ozgenturk@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Türk Hava Yolları (THY) ile Hava İş Sendikası, grev hakkına son veren yasaya karşı eylem yaptığı için SMS’le işten atılan 305 kişinin göreve iadesi için görüşmelere başladı. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, işten atmaları “hayatımın en kötü kararı” sözleriyle yorumlarken, “Ancak kuralları uygulamak zorundaydık. Karar hâlâ geçerli. Ancak sendika başkanımıza yönetim kurulunda bir kez daha görüşme sözü verdim” dedi. Topçu, sendikanın toplusözleşme taleplerine ise “Şirketin anahtarını teslim edebileceğimiz maddeler var” yorumunu yaptı.
THY’de toplusözleşme görüşmeleri için son kozlar oynanıyor. Arabulucu dönemi bitti. Uyuşmazlık Yüksek Hakem Kurulu’na gönderildi. Sendika ile yasal toplusözleşme görüşmeleri sürüyor ancak sendikanın Meclis’te kabul edilen yasa nedeniyle artık grev hakkı yok.
Bu arada geçen hafta yasaya karşı çıkan çalışanlardan 305 kişinin işten atılması konusunda ise tartışma sürüyor. Önceki akşam Hava İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin’i davet ederek toplusözleşmeye ve atılan işçilere yönelik bir görüşme yapan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, dün gazetelerin ekonomi servisi editörleriyle bir araya geldi ve süreci anlattı. Topçu, Meclis’ten geçip Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan grev hakkının kaldırılması yasasını kendilerinin değil malın sahibi devletin istediğini söylüyor. Topçu, “Meclis yasa çıkarıyor. Bu bütün sektörü ilgilendiriyor. Havacılık sektöründe 110 bin çalışan var. 12.5 milyar dolar değer elde ediyorlar. Bunun 8.5 milyar dolarını THY üretiyor. Ama 14 bin THY çalışanı haricinde kimsenin sendikası yok. Zararı ise THY görüyor. Yasaya tepki olabilir. Ama şirkete zarar verildiği zaman yasal işlem yapmak zorundayız” diyor. 

Hayatımın en kötü kararı
Son eylemde şirkete zarar verilince işten çıkarma kararı aldıklarını söyleyerek şöyle devam ediyor: “Bu konuda yasal önlem alacağımızı eylem öncesinde çalışanlara uyarı mesajıyla bildirdik. Ancak yine de eylem yapıldı. Hatta istemeyenler zorlandı. 305 kişinin işten çıkarılma kararını üzüntü duyarak almak zorunda kaldık. Hayatımda aldığım en kötü karardı. Bu kadar kişinin ekmeğinden kesilmesi beni üzdü. Biz bu elemanlara yatırım yaptık. ” Topçu, “İşe geri alım olursa THY imajını düzeltmez mi” sorusuna şu yanıtı veriyor:
“Şahsım olarak söylüyorum. Şu an bir karar var ve geri dönüş söz konusu değil. Dün sendika başkanı ile 2 saatlik bir görüşme yapıldı. Bu süreci beraber yürüteceğiz. İletişimi kesmeme kararı aldık. İşe iade talebini de yönetim kuruluna sunacağım sözünü verdim. Önümüzdeki birkaç gün içinde yönetim kurulunu toplayacağım. Bu şirketi duygularla yönetirsek devam edemeyiz. Benim duygularım yanlış yaptığımızı söylüyor, ancak ben kuralları uyguladım.”

THY’nin anahtarını alacak maddeler var
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, toplusözleşme görüşmelerinde sendikanın tavrına ise tepkili. Sendikanın toplusözleşme süreçlerinde uzlaşmaya yanaşmadığını, kavgasız bir toplusözleşme dönemi geçirilemediğini de ekleyen Topçu, “Ücret dışında talepler var. 40 madde sıralanıyor. İçinde şirketin anahtarını teslim edebileceğimiz maddeler var. Buna rağmen sendika bizim için çok önemli. Ancak sendika şirketin nasıl bir rekabet ortamında olduğunu bilmek zorunda. Türkiye ’de sendikal anlayış değişmek zorunda” diye konuşuyor.

Bu kez sendika da umutlu
Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin THY yönetiminden görüşme talebi geldiğini ve önceki gün bir araya geldiklerini dile getirerek şöyle konuştu: “Toplusözleşme görüşmelerinin kaldığı yerden devam etmesini istediler. Biz de işten atmalar başta olmak üzere yeni birtakım sorunların da görüşmeye eklenmesini istedik. THY Yönetim Kurulu da işten atmaları görüşecek, değerlendirme yapıp bize dönecekler. Bitmeyen görüşmelerde umut vardır. İki taraf da kestirip atmadı. Biz de onlar da. Ümitsiz konuşmak olmaz. TİS’in hakem kuruluna gitmiş olması da bizim THY yönetimi ile yaptığımız görüşmeleri engellemez.”

Grev yasağı eylemi yaktı
Havacılık işkolunda grev yasağını getiren yasa tasarısı Meclis’e geldiğinde Hava-İş üyeleri ‘kendilerini işe gidemeyecek’ durumda hissetti ve o gün uçuşlar durdu. THY yönetimi ise eylemi yasadışı olarak adlandırıp tüm çalışanlarını SMS ile uyardı. Eyleme katılanlara ise işten atıldıkları yine SMS mesajlarıyla bildirildi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109035410903545

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  305 kişi umutlanmasın - Vendeta

  THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu'nun tipine bakıldığında tipik bir AKP'li olduğu anlaşılır. 'Umut doğdu' gibi laflar AKP'nin Kürt konusunda olduğu gibi her konuda sıkça yaptığı bir şirinlik açıklamalırı. Ancak içi boş. THY'de de atılan 305 kişinin yerine ise yandaş ve yalaka takımı alınacak. Atılan 305 kişi boşuna umut etmesin. Nietzsche'nin dediği gibi'Umut en büyük kötülüktür, çünkü sadece acıyı uzatır.' Yapılacak şey ise AKP faşizmine karşı Batıdan-Doğuya eyleme geçme vakti.

  Yasa geçersiz. - brandywine06

  Türkiye'nin uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülükleri var ve keyfi grev yasağı getiremez.Zaten anayasaya göre (2001 değişikliğiyle) insan haklarına ilişkin uluslararası sözleşme yasa hükmünde ve yasanın üstündedir. Bu sözleşmeler de o nitelikte. Türkiye daha sonra yasa yaparak uluslararası yükümlülüğünden kurtulamaz.THY çalışanları yasal olarak grev hakkına sahip.

  Vah vah. - brandywine06

  THY YÖnetim Kurulu başkanına bakıp bakıp biz de çok üzülüyoruz! Ama sebeplerimiz başka! Yasalara ve imzaladığımız insan hakları sözleşmelerine aykırı iş yaptınız,çünkü insanları korkutup hiçbir iş kolunda grev olmasın istiyorsunuz, ama şimdi geri dönmek zorundasınız. Çünkü hem bu işte Türkiye AİHM'de mahkum olur, hem de açıkçası sizin o insanlara ihtiyacınız var! Yerleri ilan verdim, işçi aldım diye dolduramayacağınız uzmanlıklar istiyor çünkü. İşin özeti budur. Üzüntünüze falan da kimse inanmıyor.

  tepeden ağır alıp - demlicay2011

  istemzuk diyen metod. 2 milyon dolar zarar ettiniz bu kararınızla . kendiniz diyorsunuz. eğer zam yapsaydınız gerçekten bu kadar zarar edermiydiniz. kendinizi çalışandan üstün görme zevki. bin ali gelir gider ama bilmem ne şirketi kalır ayakları. insanı hiç bir zaman gözardı edemessiniz. şirketleri insanlar büyütür vsvs. sizin için çalışanın bir vida kadar değeri yok biliyorum. nasılsa 3 er çocuk geliyor birini alır diğerini kovarsınız. e ne de olsa arkanızda kocaman başbakan var.sratejik miş. fatih terime ayda 3 trilyon verirken aklınız neredeydi.

  ... - buiştebiterslikvar

  nasıl bir sendika işçileri kışkırtıp yasadışı greve teşvik eder?? uyarmışlar mı aceba işçileri bunun sonunda sözleşmeleriniz haklı nedenle feshedilir diye? işin bu hale geleceğini sendika başından bilmiyor muydu sanki? kimbilir ne vardır işin aslında bimediğimiz?