THY'de kavga büyüyor

THY çalışanları 4.5 aydır sonuçlanmayan toplusözleşme görüşmeleri karşısında 'özverisiz' çalışarak iş yavaşlatma eylemi yapıyor. Beş gündür iş yavaşlatan THY personeline bir e-mail gönderen THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin...
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - THY çalışanları 4.5 aydır sonuçlanmayan toplusözleşme görüşmeleri karşısında 'özverisiz' çalışarak iş yavaşlatma eylemi yapıyor. Beş gündür iş yavaşlatan THY personeline bir e-mail gönderen THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, "İşi yavaşlatarak çoluk çocuğunuzun kursağına hak edilmemiş bir lokmayı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sokmayın" dedi. Karlıtekin'in mesajına tepki gösteren çalışanlar 'Hak edilmemiş bir lokmadan' bahsedecek son kişinin Karlıtekin olduğunu belirterek THY çalışanlarının toplusözleşme görüşmeleri sonuçlanıncaya kadar özverisiz çalışacağını açıkladı.
Türk Hava Yolları (THY) ile Hava-İş Sendikası arasında süren toplusözleşme görüşmelerinin tıkanması çalışanları harekete geçirdi. Personelin iş yavaşlatma eylemi nedeniyle uçuşlarda aksama yaşanıyor. THY yönetimi ise dün çalışanlarına bir e-posta göndererek THY'nin zaafa uğramasından çıkar beklentisi içinde olanların ekmeğine yağ sürüldüğünü öne sürdü.
Grev kararı asılacak
Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin eylemin sendika kararı olmadığını, çalışanların yönetimin tavrına karşılık özverisiz çalışma kararı aldığını belirtti. Şubatta başlayan toplu iş sözleşmesinin resmi arabulucu raporunun kendilerine geldiğini ifade eden Ayçin, bu rapordan sonra altı işgünü grev kararını ilan edeceklerini söyledi. Ayçin, grev kararının asılmasının ardından iki aylık bir yasal süreç bulunduğunu açıkladı.