'THY'deki rötarlara inceleme başlatıldı'

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "THY'deki rötarlı uçuşların personelden kaynaklandığı anlaşılıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü gerekli incelemelerini başlattı" dedi.

İSTANBUL - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "THY'deki rötarlı uçuşların personelden kaynaklandığı anlaşılıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü gerekli incelemelerini başlattı" dedi.
Kardeşi İlhami Yıldırım'ın, nişan törenine katılan Yıldırım THY'deki rötarlara ilişkin soruları yanıtladı. Havayollarında yolcu mağduriyeti olduğunu söyleyen Yıldırım şöyle konuştu: "Yaz mevsiminde tatile gidecek vatandaşın havaalanlarında eziyet çekmesini istemeyiz. Tatilin zevkten eziyete dönüşmesi, hem tatil yapacaklar için, hem de onlara hizmet verecekler için iyi bir görüntü değil. O bakımdan, sıkıntının personelden kaynaklandığı anlaşılıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bu konuda gerekli incelemelerini başlattı."
Bakan Yıldırım, THY'ye personel alınıp alınmayacağına ilişkin soruya da, "THY 59 yeni uçak aldı. Dolayısıyla her bir uçak ortalama 50-60 kişi ile kalkıyor. Bu da çeşitli branşlarda personel ihtiyacı demek. Bir kısım personeli alıp başlatabilirsiniz. Ancak, pilot ve kabin görevlilerinin belirli eğitimlerden geçmesi gerekir" yanıtını verdi.
Sendika: Sorun sürpriz değil
Türkiye Sivil Havacılık Sendikası Başkanı Atilay Ayçin ise THY seferlerindeki gecikme ve iptallerin sürpriz olmadığını söyledi. THY'nin son üç-üç buçuk yılda uçak filosunu artırmanın ötesinde plansız yönetim anlayışı sergilediğini ileri süren Ayçin, "Bir uçak için 230-240 görevlinin istihdamı gerekiyor. THY'de bu sayı 115'e kadar düştü" dedi.