THY'nin filosu 200 uçağa yükseldi

THY'nin filosu 200 uçağa yükseldi
THY'nin filosu 200 uçağa yükseldi

Mehmet Şimşek, THY ile Lufthansa arasında bir işbirliği çalışması olduğunu söyledi.

Türk Hava Yolları ( THY ) 200’üncü uçağını dün düzenlediği törenle filosuna kattı. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, “100’üncü uçak filomuza katılırken hedefimiz 200’üncü uçaktı. 200’üncü uçağın filomuza katılımı beklediğimizden daha kısa sürede oldu. Şimdi hedefimiz 300’üncü uçağı filomuza katmak” dedi.
Topçu, “54 uçakla devraldığımız THY’yi bugün 200’üncü uçağa çıkardık. 2003’te 103 noktaya uçarken bugün 90 ülkede 205 noktaya uçuyoruz. Kabin ekibi sayımız 2 bin 445 pilot, 5 bin 344 kabin memuruna ulaştı. Bütün bunlar büyüyen THY’nin işaretleri” diye konuştu.
Törene Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı. Şimşek, THY ile Lufthansa arasında işbirliği çalışması bulunduğunu belirterek, “İşbirliğinin arttırılması, özellikle bazı alanlarda diyaloğun ticari anlamda geliştirilmesi anlamında bir çalışma var. Ama henüz bunun için erken” dedi. Şimşek, THY’nin özelleştirilmesi konusunda ise şunları söyledi:
“THY’nin özelleştirilmesi şu anda gündemde değil. THY zaten özel bir şirket, yüzde 51’den fazlası halka açık. Kamunun tabii ki yönetim anlamında bir kontrolü var. Tabii ki bayrak taşıyıcısı. THY’nin bu aşamada ilave bir halka arzı ve satışı gündemimizde değil.”

bigPara.com