THY'nin hedefi Avrupa'yla rekabet

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, iç ve dış hatlarda personel ve uçaklarla kapasiteyi doldurmak yerine Avrupa ve dünyanın önde gelen şirketleriyle rekabet edebilecek kurum olmayı hedef seçtiklerini belirtti.

İSTANBUL - Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, iç ve dış hatlarda personel ve uçaklarla kapasiteyi doldurmak yerine Avrupa ve dünyanın önde gelen şirketleriyle rekabet edebilecek kurum olmayı hedef seçtiklerini belirtti. Kotil, "THY'nin yeri dünya arenasıdır. Türkiye ve THY buna yakışır" dedi.
THY'nin performansını değerlendiren Kotil, şirketin Atatürk ve
İstanbul'dan sonra Türkiye'nin dünya çapında en tanınan 'markalarından' olduğunu belirtti.
Avrupa'nın en az bagaj kaybeden şirketi
THY'nin uluslararası rekabette konumunu güçlendirmek için genç ve modern filoya sahip olması gerektiğini vurgulayan Kotil, "Geçen yıl dünya havacılık pazarından aldığımız payı 0.59'dan yüzde 1.1'e çıkardık" diye konuştu. 2003'ten bu yana 4.5 milyar dolarlık yatırım yaparak, THY tarihinin en büyük uçak alım ihalesini gerçekleştirdiklerini ifade eden Kotil, şöyle konuştu: "Uçak sayısını 103'e çıkardık ve global havacılık pazarında filo büyüklüğü olarak 27'nci sıraya yükseldik. Avrupa'nın en büyük 31 havayolu şirketinin oluşturduğu Avrupa Hava Birliği'nin 2006 Eylül raporuna göre THY, yüzde 23.5 yolcu artışıyla ilk sırada yer aldı.
Avrupa devlerini geride bırakan THY 32.3'lük kapasite artışı ve trafikteki yüzde 25.4'lük artışla da birinciliğini korudu." THY aynı verilere göre zamanında kalkış oranıyla da 29 şirketi geride bırakarak yüzde 86.5 ile üçüncü sırada yer aldı. Kotil, binde 4.3'lük kayıp bagaj oranıyla da THY'nin Avrupa'nın en az bagaj kaybeden havayolu şirketi olduğunu ifade etti.
2007 yılında hedef 20 milyon yolcu
THY'nin 2005'te taşıdığı 14 milyon yolcu sayısının bu yıl 17.5 milyona çıkacağını belirten Kotil, 2007 hedefinin ise 20 milyon yolcu olduğunu vurguladı. Kotil, 2008 sonuna kadar 6 yaşına sahip uçaklardan oluşan 120 uçaklık filoya ulaşacaklarını söyledi. Dünyadaki en büyük havayolu ittifaklarından Star Alliance'ın THY'yi birliğe davet ettiğini anlatan Kotil, birliğin yılda 425 milyon yolcu taşığını belirtti. Kotil, yılda 400 milyar dolar satış geliri olan havacılık pazarında 100 milyar dolar gelir sahibi olan bu birliğe üye olmakla THY'nin 134 olan uçuş noktasının 700'ün üzerine çıkacağını ve yolcu sayısında yüzde 10 artacağını aktardı.