TİAK'tan şüpheli izlenme açıklaması

Televizyon İzleme Araştırmaları Kurulu (TİAK), kurulun Televizyon İzleme Paneli hanesinde şüpheli izlenme bilgilerinin değerlendirildiğini, girişimin bertaraf edildiğini ve...

İSTANBUL - Televizyon İzleme Araştırmaları Kurulu (TİAK), kurulun Televizyon İzleme Paneli hanesinde şüpheli izlenme bilgilerinin değerlendirildiğini, girişimin bertaraf edildiğini ve sahip olunan denetim mekanizmasının bu tür girişimlere hemen tespit edecek yapıda olduğunu ifade etti.
Kuruldan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Mart ayındaki bildirimimizde, TİAK'ın denetim çalışmaları sırasında az sayıda şüpheli izlenme görüldüğü ve bu hanelerle yapılan ayrıntılı görüşmeler sonucunda, bir TV programı yapımcısı kuruluşa ait olan değişik TV programlarının, bu yapımcı kuruluş tarafından sağlanan belirli bir maddi çıkar karşılığında, yapay bir şekilde izlenmesi şeklinde panele müdahale edildiğinin saptandığını belirtmiştik. Bunu takiben de, TİAK denetçisi ile AGB Nielsen Türkiye ve AGB Nielsan Avrupa Merkez Ofisi'nden uzmanların işbirliğiyle şüpheli izleme davranışı görülen haneler derhal değerlendirme dışı bırakılmıştı. Geçtiğimiz günlerde benzer bir girişim tespit edilmiş ve bu girişim henüz gerçekleşmeden müdahale edilerek bertaraf edilmiştir. Sektöre zarar vermeye yönelik bu tarz çalışmaların TİAK ve TİAK'ı oluşturan Reklamverenler Derneği, Reklamcılar Derneği, Televizyon Yayıncıları Birliği, Uluslararası Reklamcılar Derneği (IAA) ve tüm sektör tarafından şiddetle kınandığını belirtiriz."