Ticari araca iki ay daha düşük vergi

Hafif ticari araçlara uygulanacak özel tüketim vergisini (ÖTV) yüzde 37-80 arasına yükselten tebliğin uygulanma tarihi bir kez daha ertelendi.

İSTANBUL - Hafif ticari araçlara uygulanacak özel tüketim vergisini (ÖTV) yüzde 37-80 arasına yükselten tebliğin uygulanma tarihi bir kez daha ertelendi. Cari açığın frenlenmesine yönelik olarak hafif ticari araçları binek otomobil sınıfına sokarak, yüzde 10 olan ÖTV'nin, motor hacimlerine göre yüzde 37-84 arasında artırılması tepkilere neden olmuştu.
Maliye Bakanlığı'nda yapılan toplantıların ardından yeni düzenleme yapılması kararlaştırılmıştı. Bu düzenleme, kamu alacaklarına af öngören yasa tasarına eklenmesine karşın, henüz tasarı yasalaşmadığı için hafif ticari araçlara yönelik ÖTV artışı Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğle
ikinci kez ertelendi. Resmi Gazete'de 21 Nisan 2005 tarihinde yayımlanan Gümrük Genel Tebliği'yle hafif ticari araçlara yönelik ÖTV oranları yüzde 37-80 oranlarında artırılmış, ancak tepkilerin ardından uygulama 30 Nisan'da yayımlanan tebliğle 1 Haziran 2005 tarihine ertelenmişti.
Yeni yayımlanan tebliğle de uygulama, 1 Ağustos 2005 tarihine ikinci kez ertelendi. Kamu alacaklarına af getiren yasa tasarısı kapsamında hafif ticari araçlara yönelik ÖTV oranı halen yüzde 10 olarak korunuyor.