Ticari araçta 1 ay erteleme

Hafif ticari araçlardaki ÖTV artışı şimdilik 1 Haziran 2005 tarihine kadar ertelendi. Bu sürede, adil bir vergi düzenlemesine gidilecek.

ANKARA - Hafif ticari araçlardaki ÖTV artışı şimdilik 1 Haziran 2005 tarihine kadar ertelendi. Bu sürede, adil bir vergi düzenlemesine gidilecek.
Gümrük Müsteşarlığı'nın yayımladığı gümrük tarife istatistik pozisyonuna ilişkin bir genel tebliğle hafif ticari araçların binek aracı sınıfına sokulması sonucu bu araçların ÖTV'sinin yüzde 10'dan 60'a çıkması nedeniyle Ankara'ya çıkarma yapan otomotivcilerin girişimi sonuç verdi. Konuya çözüm bulmak amacıyla Maliye Bakanlığı'nda yapılan toplantıya Otomotiv Sanayicileri Derneği Başkanı Turgay Durak ile Hyundai, Mercedes, Tofaş ve Oyak temsilcileri katıldı. Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan'ın başkanlığında başlayan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın daha sonra katılımıyla devam eden toplantıda Sanayi Bakanlığı Müsteşarı Adem Şahin ve Gümrük Müsteşarlığı ve Gelirler Genel Müdürlüğü bürokratları hazır bulundu. Maliye Müsteşarı Aktan, girişte yaptığı açıklamada, konuyu her yönüyle ele alıp, sürdürülebilir, sağlıklı ve adaletli bir çözüm yolu bulmaya çalışacaklarını söyledi.
Bakan Kemal Unakıtan da gecikmeli olarak toplantıya girerken gazetecilerin sorusu üzerine, lüks binek araçların ticari araç sınıfına sokularak, vicdanları da rahatsız edecek bir şekilde düşük vergi ödendiğini vurguladı.
Karar altı saatte alındı
Unakıtan, "Halkın gözünün içine baka baka o lüks arabalardan ticari, ucuz bir vergiyle kurtulup, haksız rekabete yol açılıyor" diye konuştu. Yaklaşık altı saat süren toplantının ardından yapılan açıklamada, tebliğ hükümlerinin 1 Haziran 2005 tarihine kadar ertelendiği belirtildi.
Sorunun çözümü için taraflar arasında uzlaşma sağlandığı kaydedilen açıklamada, "ÖTV uygulaması ile ilgili tereddütlerin giderilmesi, uygulama birliğinin sağlanması, haksız rekabete ve vergiden kaçınmaya yol açılmaması için genel, sürdürülebilir, adil ve kalıcı bir düzenlemeye gidilmek üzere gerekli yasal düzenlemenin acilen yapılması hususlarında taraflarca mutabakata varılmıştır" denildi. Açıklamada, toplantıda hazır bulunan tarafların katılımıyla oluşturulan çalışma grubunun, kapsamlı bir düzenlemeyle ilgili çalışmalarına derhal başlaması için gerekli mevzuat düzenlemelerinin ivedi olarak iki aşamalı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve uygulamaya konulması yönünde hazırlıkların tamamlanmasının kararlaştırıldığı ifade edildi.