'Ticari hedefle politika karışmasın'

Fiat Grubu ile PSA Peugeot ve Citroen grupları, 1.1 milyar avroluk yatırımla ortaklaşa yeni bir hafif ticari araç üretecek.
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

PESCARA - Fiat Grubu ile PSA Peugeot ve Citroen grupları, 1.1 milyar avroluk yatırımla ortaklaşa yeni bir hafif ticari araç üretecek. Fiat Başkanı Sergio Marchionne ile PSA Başkanı Jean Martin Folz, dün Roma yakınlarındaki Sevel fabrikasında ortak bir basın toplantısı düzenledi.
Fiat ve PSA'nın Bursa'da Tofaş ile Minicargo üreteceğine işaret eden Marchionne, 2008'de piyasaya çıkacak bu araçla birlikte, ortaklaşa üretilen araç sayısının toplam ticari araç üretiminin yüzde 50'sini aşacağını ifade etti.
Marchionne, bir soru üzerine Bursa'da üretilecek Minicargo'nun 165 bin araçlık proje olduğunu ve Türkiye'nin ihracatına büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Marchionne, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakereleri konusunda "AB'ye girseniz de girmeseniz de bu proje size katkı sağlayacak. Ben ticari hedeflerle politik hedefleri birbirine karıştırmamanız gerekir diye düşünüyorum" dedi. Minicargo'nun üretimine yılın ikinci yarısında başlanacak. Aracın uzunluğu, güvenlik ve konfor sistemleri artırıldı, iç dizayna binek oto özellikleri kazandırıldı.