'Ticari VW üretebiliriz'

Doğuş Otomotiv'in geleceğe dönük bir üretim planı bulunduğunu söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, 2005 yılı değerlendirmesi ve 2006 hedeflerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin üretime ilişkin sorularını yanıtladı.

İSTANBUL - Doğuş Otomotiv'in geleceğe dönük bir üretim planı bulunduğunu söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, 2005 yılı değerlendirmesi ve 2006 hedeflerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin üretime ilişkin sorularını yanıtladı.
Türkiye'de sıfırdan üretim yapmalarının mümkün olmadığını, mevcut yapı içindeki bir üretim örgütünü Türkiye'ye getirme çalışmaları olacağını belirten Acar, "Volkswagen (VW) markasının Türkiye'de üretim bazı oluşturma arzusu olduğunda ortak olarak buna gireceğiz. Bunu şirketimiz, beş yıllık plan içinde değerlendiriyor. Süreç devam ediyor. Fizıbıl ve kârlı olduğu ortaya çıkarsa ki, Türkiye böyle bir pazar, bunu gerçekleştireceğiz" dedi.
Acar, üzerinde çalıştıkları konunun ağırlıklı olarak ticari araç üretimi olduğunu kaydederek, "Ama biliyorsunuz baz üretimi yapan hatlar aynı zamanda hafif ticariyle birlikte binek de yapabiliyor. Ancak üzerinde çalıştığımız ticari araç" diye konuştu.
Haramidere projesi
Aclan Acar, bu yılın ikinci yarısında ikinci el otomobil pazarında hareketlilik beklediklerini ve dünyanın en büyük ikinci el açık otomobil alanlarından birini devreye sokacaklarını söyledi. Türkiye'de organize bir ikinci el otomobil pazarı oluşturmayı ve buna bir disiplin getirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Acar, bu işin ancak büyük otomobil firmaları tarafından yapılabileceğine işaret etti.
Aclan Acar, ikinci el otomobil pazar büyüklüğü konusunda sağlıklı bilgi bulunmadığını, yapılan değerlendirmelerde yeni araç pazarının yüzde 75'i kadar ikinci el satışının gerçekleştirildiğinin tahmin edildiğini kaydederek, dolayısıyla da yılda 600 bin civarında aracın el değiştirdiğini söyledi.
'Vergiyi indir denilmez'
Otomotiv sektöründeki vergi indirimi taleplerine ilişkin sorular üzerine Acar, şöyle konuştu: "Ülke, denk bütçe içinde mali disiplin ve performans göstermek zorunda. Dolayısıyla kalkıp da 'faiz ve vergiyi indir' demek olmaz."
Açık artırmalı satış
Aclan Acar, kayıtlı ikinci el pazarıyla piyasa rakamları arasında ciddi farklar olduğunu belirterek, Haramidere projesine ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Amacımız, Doğuş Otomotiv'den araç satın alan müşterilerimize dönük olarak, eski araçlarını satarak almak istedikleri noktada hizmet sunabilmek. Haramidere'de Doğuş Oto'nun 35 bin metrekarelik kapalı alana sahip büyük bir otomobil merkezi var. Bu alanın çok küçük bir bölümünü kullanıyoruz. Doğuş Oto Değerleme (DOD) şirketini de bünyemize kattığımız düşünüldüğünde çok katlı ve alışveriş merkezi gibi yapılan bu yeri ikinci el satışlar için değerlendirme kararı aldık. 20-25 bin metrekarelik ikinci el satış merkezi oluşturacağız."
Acar, ikinci elde perakende sistemini getirecekleri merkezde her tür markada 270 ile 300 aracın satış için sergilenebileceğini ve hafta sonları arena biçiminde açık artırma usulüyle satış yapılacağını belirtti. Merkezin açılışı ve mayıs ya da haziran ayında yapılacak.